در چه زمانی تخلیه کردن چاه باید صورت بگیرد؟

در چه زمانی تخلیه کردن چاه باید صورت بگیرد؟

تا به حال برایتان پیش آمده است که هرکسی وارد خانه شما می‌شود، پس از گذشت مدتی به بوی بدی مانند بوی فاضلاب اشاره می‌کند؟ و آیا خودتان نیز این بوی نامطبوع را به خصوص در سرویس بهداشتی خانه تان استشمام می‌کنید؟ به تازگی حشراتی مثل سوسک در خانه‌تان زیاد دیده شدند؟ اگر با چنین مشکلاتی مواجه شده‌اید باید بگوییم که به احتمال زیاد خانه شما به یک تخلیه چاه اساسی نیازمند است زیرا چاه فاضلاب آن پر شده است.

اما خبر خوبی که میتوانیم به شما بدهیم این است که این مشکل راه حلی ساده دارد و آن، تخلیه چاه توسط افراد حرفه‌ای و شرکت‌های تخلیه چاه لوله بازکنی است. اگر با چنین مشکلی مواجه هستید و هیچ ایده‌ای به ذهنتان نمی‌رسد که تخلیه چاه به چه صورت انجام می‌شود و چگونه باید فهمید که چه زمانی لازم است چاه ساختمان تخلیه شود، حتما این دانشنامه را دنبال کنید.

 

چرا لازم است چاه تخلیه شود؟


تا به حال این موضوع ذهن شما را مشغول کرده است که این همه زباله و آبی که در سینک آشپزخانه‌تان ریخته می‌شود به کجا می‌رود و یا سرویس بهداشتی منزل‌تان به کجا راه دارد؟ هر ساختمان و خانه‌‌ای نیاز به راهی برای دفع پسماندها دارد. این کار معمولا به دو روش صورت می‌گیرد.

بعضی از خانه‌ها از طریق لوله کشی به شبکه آب و فاضلاب شهری وصل می‌شوند. این شبکه در واقع پسماندها را از شهر خارج می‌کند و در طول مسیر و در صورت امکان، آب جاری در شبکه نیز برای مصارفی مانند کشاورزی تصفیه می‌شود.
از جهت دیگر برخی خانه‌ها که به شبکه آب و فاضلاب شهری راه ندارند، دارای چاهی می‌باشند که در محلی مناسب و عمیق کنده شده تا فاضلاب و پسماندهای ساختمان را به دل زمین منتقل کند.
در شهری مانند تهران، طرح شبکه آب و فاضلاب به تازگی در حال اجرا می‌باشد و بسیاری از خانه‌ها هنوز هم سیستم چاه دارند. اما بعضی مواقع به دلایلی، این چاه دچار ایرادی شده و پر می‌شود و دیگر نقش خود را به درستی ایفا نمی‌کنند. در ادامه دلایل پر شدن چاه را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

 

پر شدن چاه چه دلایلی دارد؟


یکی از رایج‌ترین دلایل پر شدن چاه فاضلاب، جمع شدن موادی همچون مو، دستمال کاغذی، درب قوطی شامپو و سایر زباله‌های جامد روی سطح آب چاه می‌باشد. این مواد در صورت زیاد بودن و جمع شدن، به تدریج باعث ایجاد شدن سدی روی سطح آب می‌شوند و اجازه نمی‌دهند آب و پسماندهای جدید از چاه پایین بروند. در این صورت چاه به تدریج پر می‌شود.
دلیل بعدی رسوب کردن روغن و چربی موجود در فاضلاب بر دیواره‌های چاه می‌باشد. از آنجایی که در فاضلاب خانگی معمولا مقدار زیادی از روغن و یا چربی صابون و مواد شوینده موجود است، بعضی مواقع این موارد روی دیواره چاه رسوب می‌کنند و اجازه جذب آب به خاک را نمی‌دهند بنابراین چاه به سرعت پر می‌شود.
از دیگر دلایل پر شدن چاه، می‌توان به مقاومت پایین خاک محل اشاره نمود. در اصل اگر خاکِ محلِ حفر چاه از جنسی باشد که نتواند به خوبی آب را در خود جذب کند (مانند خاک رس)، آب و فاضلاب وارد شده به چاه به تدریج روی هم انباشته شده و چاه پر می‌شود.
دلیل دیگری که رایج تر است، تمام شدن ظرفیت چاه می‌باشد. همان طور که می‌دانید یک چاه درست مانند یک ظرف، دارای ظرفیت مشخصی است و در صورتی که آب و فاضلاب بیشتر از حد پیش بینی شده به آن وارد بشود، به سرعت پر می‌شود. این موضوع بعضی مواقع امکان دارد در زمان بارش‌های شدید و در اثر وارد شدن آب باران به چاه فاضلاب و یا به سادگی به خاطر حجم بالای استفاده از چاه در یک ساختمان رخ بدهد.

 

 

 

چه زمانی متوجه می‌شویم چاه به تخلیه نیاز دارد؟


علاوه بر اینکه لازم است بدانیم دلیل پر شدن چاه چیست، جدی نگرفتن آن عواقب زیادی دارد. پر شدن چاه و پر ماندن آن می‌تواند باعث ریزش خاک زمین‌های اطراف بشود و یا خسارات ناخوشایندی را به واحدهای مسکونی وارد نماید.
اگر با خواندن موارد بالا نگران پر شدن چاه ساختمان‌تان هستید، حتما موارد زیر را هم مطالعه کنید. در ادامه علائمی ‌را که نشانه پر شدن چاه هستند بازگو می‌کنیم، اگر هیچکدام از این نشانه‌ها را در خانه یا ساختمان خود نمی‌بینید، اصلا جای نگرانی نمی‌باشد.
همان طور که خودتان هم می‌دانید، اولین و بارزترین نشانه پر شدن چاه بوی نامطبوع فاضلاب در خانه می‌باشد. اگر مدتی است که در نزدیکی آشپزخانه یا حمام و هرجای دیگری که به چاه راه دارد، بوی نامطبوع استشمام می‌کنید، حتما به پر شدن چاه شک نمایید.
نشانه بعدی یک مهمان ناخوانده می‌باشد که قطعا برای همه ما ناخوشایند استو آن سوسک است. اگر مدتی است که متوجه رفت و آمد غیرعادی سوسک‌ها به خانه‌تان شدید و آن‌ها را به خصوص نزدیک چاه حمام یا آشپزخانه مشاهده می‌کنید، به احتمال زیاد چاه فاضلاب خانه شما پر شده است.
نشانه بعدی بسیار ناخوشایند است؛ پس زدن آب و فضولات در سرویس بهداشتی، جمع شدن و پایین نرفتن آب در سرویس بهداشتی و موارد مشابه دیگر به احتمال زیاد به معنای پر شدن چاه فاضلاب می‌باشند. البته این موارد امکان دارد به دلیل گرفتگی لوله آب هم باشند و بتوان با روش‌هایی مانند فنر زدن یا استفاده از محلول سرکه و جوش شیرین، این مشکل را حل نمود. ولی در صورتی که این نشانه را به خصوص در ترکیب با موارد اول و دوم مشاهده می‌کنید، فورا با یک شرکت تخلیه چاه لوله بازکنی متخصص تماس بگیرید.

 

شیوه‌های مختلف تخلیه کردن چاه:


تخلیه کردن چاه به وسیله ماشین لجن کش


رایج‌ترین روش تخلیه چاه استفاده از ماشین تخلیه و یا ماشین لجن کش می‌باشد. در این حالت شرکت‌های متخصص تخلیه چاه لوله بازکنی، توسط ماشین‌ یا دستگاه‌های مکنده یا ساکشن، فاضلاب انباشته در چاه را از طریق یک لوله مخصوص درون یک تانکر کشیده و چاه را تخلیه می‌نمایند و سپس فاضلاب جمع شده را در محل دیگری تخلیه می‌کند. البته نگران نباشید، محل تخلیه حتما توسط شهرداری مشخص شده و استانداردهای بهداشتی در انتخاب آن رعایت خواهد شد.

 

تخلیه کردن چاه به وسیله پمپ تخلیه


روش پمپ تخلیه روشی نسبتا قدیمی می‌باشد که این روزها به ندرت از آن استفاده می‌کنند. در این روش یک پمپ تخلیه آب کش یا پمپ لجن کش را به انتهای چاه می‌فرستند و پمپ تا هنگامی که فاضلاب درون چاه وجود دارد، عمل تخلیه را انجام می‌دهد. اما در این حالت پس از خاموش نمودن پمپ، مقداری از فاضلاب درون شیلنگ تخلیه، مجددا به درون چاه باز می‌گردد و امکان دارد چاه به طور کامل تخلیه نشود.

 

لایروبی کردن چاه فاضلاب


بعضی مواقع تخلیه چاه کافی نمی‌باشد و برخی چاه‌ها پس از چند بار تخلیه، کارایی اصلی خود را از دست می‌دهند و زود به زود پر خواهند شد. در این صورت نیاز است که یک لایروبی کامل نیز برای چاه انجام بشود. در لایروبی رسوب‌ها و لجن مانده روی دیواره و کف چاه که ماندگار شده است و اجازه جذب آب را نمی‌دهد، توسط تجهیزات خاص و افراد متخصص تراشیده می‌شود.