لوله کاروگیت و کاربردهای آن

لوله کاروگیت و کاربردهای آن

لوله کاروگیت لوله‌ای دو جداره می‌باشد که امروزه دارای کاربردهای بسیاری در صنعت و شهرسازی است. لوله های کاروگیت معمولا از جنس پلی‌اتیلن تولید می‌شوند و به همین جهت به آن‌ها لوله دوجداره پلی اتیلن نیز می‌گویند. دارا بودن دو جدار مجزا در این لوله‌ها باعث شده تا مایعات با فشاری کنترل شده در آن جریان داشته باشند. لوله کاروگیت فاضلابی نیز به علت داشتن استحکام بسیار بالا، قادر به تحمل فشار بالا در زیر سطح زمین است و نسبت به دیگر لوله‌ها مقاومت و دوام بالاتری دارد.

آشنایی با لوله کاروگیت


لوله کاروگیت، لوله‌ای پر کاربرد با ویژگی ‌های منحصر به ‌فرد و ساختاری خاص می‌باشد که از دو جدار مجزا از جنس پلی اتیلن تشکیل شده است. جدار بیرونی لوله های کاروگیت به صورت مارپیچی است و در آن حلقه‌هایی متحدالمرکز وجود دارند. سطح داخلی آن نیز دارای حالتی صاف و صیقلی و بدون شیار است؛ به همین دلیل این نوع لوله برای عبور مایعات و سیالات صنعتی کاربرد بسیاری دارد و مایعات بدون داشتن فشار به راحتی می‌توانند از این قسمت از لوله جریان داشته باشند. شیارهای موجود در بخش خارجی لوله نیز باعث می‌شود تا مقاومت لوله بیشتر شود. به طور معمول جدار داخلی لوله کاروگیت فاضلابی از جنس فولاد یا پلی‌اتیلن سنگین می‌باشد. وجود چین‌خوردگی و فنری ساخته شدن لوله کاروگیت در بخش بیرونی آن باعث می‌شود تا لوله دارای استحکام و مقاومت بیشتری در برابر فشار بالا و تنش باشد.
لوله های کاروگیت به همین علت از جنس پلی اتیلن تولید می‌شوند که این ماده چگالی بالایی دارد و از ویژگی‌هایی برخوردار می‌باشد که از آن در برابر فشار موجود در زیر زمین محافظت می‌کند و همچنین می‌توان آن را به راحتی به وسیله ابزارآلاتی همچون کاتر برش داد. از آنجایی که لوله کاروگیت بیشتر در صنعت و به عنوان لوله فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد، به این لوله‌ها لوله کاروگیت فاضلابی نیز می‌گویند. برای اینکه بیشتر با شکل ظاهری این لوله‌ها آشنا شوید، بهتر است بدانید که جدار داخلی آن به رنگ زرد و قسمت بیرونی آن مشکی می‌باشد و به دلیل خاصیت استحکامی دو جداره آن، بیشتر برای لوله‌کشی‌های زیر زمین از آنها استفاده می‌شود.‌

 

آشنایی با انواع لوله های کاروگیت


به طور کلی، می‌توان لوله های کاروگیت را از لحاظ تحمل فشار به سه دسته تقسیم نمود؛ این سه دسته عبارت‌اند از ۱۶ کیلوتن، ۶۴ کیلوتن و ۳۱/۵ کیلوتن که هر کدام برای مصارف خاصی در زیر یا روی سطح زمین استفاده می‌شوند. مطلب دیگری که باید در مورد لوله های کاروگیت بدانید این است که این لوله‌ها در اندازه‌ها و با روش‌های متفاوتی تولید می‌شوند که به آن‌ها لوله کاروگیت و لوله اسپیرال کاروگیت می‌گویند.

لوله های کاروگیت تشکیل شده از مواد پلی اتیلنی می‌باشند که به صورت یک تکه، قالب و پرس می‌شوند، در حالی که در لوله اسپیرال کاروگیت قسمت برجسته لوله به وسیله اکسترودی که لوله را تولید می‌نماید تولید می‌شود. سپس این لوله را سرد کرده و از داخل آب عبور می‌دهند و به تدریج به صورت مارپیچی رول گشته و به هم می‌چسبانند. در مرحله بعدی، جدار داخلی و زرد رنگ لوله با فشار بالا درون لوله جای می‌گیرد. این نوع از لوله‌ها معمولاً سایزهای بالایی در حدود ۱۰۰۰ تا ۲۵۰۰ دارند.

 

از لوله کاروگیت فاضلابی چطور استفاده می‌شود؟


همان‌طور که قبلا گفته شد، از لوله کاروگیت بیشتر برای انتقال فاضلاب و پسماندهای صنعتی استفاده می‌کنند؛ به همین علت است که به این لوله‌ها لوله کاروگیت فاضلابی نیز می‌گویند. همچنین، ساختار این لوله‌ها به وسیله خاکی که در زیر زمین و اطراف آن قرار می‌گیرد، احاطه می‌شود و از همین رو طول عمر و عملکرد لوله کاروگیت نیز تا حدود زیادی بستگی به خاکی که آن را احاطه کرده است، دارد. لوله های کاروگیت مقاومت و انعطاف‌پذیری بالایی دارند و نسبت به فشار و لرزش مقاوم می‌باشند.

تراکم و فشار خاک اطراف لوله و اینکه چه میزان سنگ و ریگ در این خاک است، می‌تواند باعث شود که لوله زودتر آسیب ببینید و یا اینکه تا سالیان سال بدون آسیب بتوان از آن استفاده کرد. از طرف دیگر، این لوله‌ها باید توسط افرادی ماهر و باتجربه نصب شوند و ابعاد حفاری و اتصالات لوله با دقت تمام انجام شود. به طور کلی، اگر لوله کاروگیت فاضلابی درست نصب بشود و فشار یکنواختی در اطراف آن وجود داشته باشد، معمولاً از ۵۰ تا ۱۰۰ سال عمر می‌کند.

 

مهم‌ترین ویژگی‌های لوله دوجداره پلی اتیلن

 1. لوله های دوجداره پلی اتیلن در برابر سایر لوله‌ها مقاومت بیشتری دارند.
 2. عمر مفید لوله های کاروگیت بیش از ۵۰ سال می‌باشد.
 3. داخل لوله کاروگیت بسیار صاف و صیقلی می‌باشد و این باعث می‌شود تا مایعات به راحتی درون آن حرکت کند و در قسمت‌هایی که لوله باریک است نیز به درستی جریان داشته باشد.
 4. صاف بودن درون لوله باعث می‌شود تا اصطکاک به پایین‌ترین حد خود برسد و رسوبی در آن باقی نماند.
 5. لوله کاروگیت بسیار منعطف و حالت‌پذیر است.
 6. وزن لوله کاروگیت نسبت به لوله‌ها چدنی و فولادی سبک‌تر و حمل آن راحت می‌باشد.
 7. سرعت نصب این لوله‌ها بسیار بالا می‌باشد.
 8. قابلیت ساخت لوله های کاروگیت در قطرها و اندازه‌های بزرگ نیز امکان دارد.
 9. لوله کاروگیت متشکل از موادی است که موجودات ریز و جوندگان قادر به آسیب رساندن به آن نمی‌باشند.
 10. هزینه ساخت لوله کاروگیت بسیار به صرفه می‌باشد. این لوله قابل بازیافت است و به همین جهت بابت ضایعات آن نگرانی وجود ندارد.
 11. لوله دوجداره پلی اتیلن کمتر دچار پوسیدگی، ترک خوردگی و خرابی می‌‌شود و دارای مقاومت بالایی است.

 

لوله کاروگیت در چه موارد استفاده می‌شود؟


از لوله های کاروگیت در سیستم آبیاری و انتقال فاضلاب‌های شهری، انتقال باران، مواد صنعتی و همچنین آب‌های سطحی به مناطق کشاورزی استفاده می‌کنند. از دیگر موارد استفاده از لوله دوجداره پلی اتیلن میتوان در سیستم‌های زهکشی، تأسیسات آب، معابر و مخازن ذخیره آب و مایعات اشاره نمود.