لوله بازکنی با فنر چگونه انجام می‌شود؟ و در چه مواقعی کارایی دارد؟ (پارت2)

لوله بازکنی با فنر چگونه انجام می‌شود؟ و در چه مواقعی کارایی دارد؟ (پارت2)

استفاده از دستگاه فنر زنی لوله باز کنی چه مزیت‌هایی دارد؟


باید بدانید که استفاده از دستگاه لوله باز کنی با فنر مزیت‌های زیادی نسبت به سایر روش‌ها دارد و جایگزین خوبی برای محلول‌های اسیدی به حساب می‌آید و همچنین آسیب کمتری به لوله‌ها وارد می‌کند. باز کردن لوله‌ها به وسیله مواد و مایع لوله بازکنی باعث می‌شود تا درون لوله پوسیدگی ایجاد شود و لوله از داخل سوراخ شود.

این فنر که از جنس فولاد و دارای سری های مختلف با توجه به میزان گرفتگی و اندازه لوله است و با انعطاف پذیری داخل پیچ و خم لوله به راحتی می چرخد و با قلابی که در سر دارد گرفتگی لوله را رفع می‌کند. سر فنر های لوله بازکنی طوری ساخته شده اند تا هرگونه گرفتگی را تخریب کنند و بتوانند به سمت جلو حرکت کنند و تمامی اشیا را از سر راه خود بردارند. از مزایای این روش می‌توان به سرعت عمل و قابل حمل بودن آن اشاره نمود و بسیاری از افراد متخصص و فنی از همین روش استفاده می‌کنند. مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از

 

ویژگی های دستگاه لوله باز کنی با فنر عبارت‌اند از:

 1. سایز و اندازه دستگاه کوچک که به راحتی قابل حمل است
 2. برای روشن کردن دستگاه فقط لازم است که آن را به برق شهری وصل نمایید.
 3. این دستگاه یک محفظه برای جمع کردن فنر دارد.
 4. باز کردن گرفتگی‌های شدید نیز به وسیله این دستگاه امکان‌پذیر است.
 5. برای سهولت کار با دستگاه لوله باز کنی با فنر، سر فنرهای متعددی طراحی شده‌اند.
 6. امکان استفاده از این دستگاه برای باز کردن لوله‌های بلند و طولانی نیز وجود دارد.
 7. سرعت استفاده از دستگاه لوله باز کنی با فنر بسیار بیشتر از سایر روش‌ها می‌باشد.

معمولاً از فنر لوله بازکنی خانگی برای گرفتگی‌های جزئی و ضعیف استفاده می‌کنند. اما اگر گرفتگی لوله‌ها زیاد باشد و یا لوله مربوط به فاضلاب توالت فرنگی دچار گرفتگی شده باشد، بهتر است به هیچ عنوان از این روش برای رفع آن استفاده نشود و هرچه سریع‌تر از یک فرد متخصص برای این کار کمک بگیرید؛ زیرا لوازم و تجهیزاتی که این متخصصان از آن استفاده می‌کنند حرفه‌ای‌تر و منعطف‌تر و عملکرد آن‌ها بسیار دقیق‌تر و ماهرانه‌تر می‌باشد.

 

نحوه کار با دستگاه فنر زنی چگونه است؟


برای باز کردن لوله‌ها به وسیله دستگاه فنر زنی لوله باز کنی باید کمی مهارت و تجربه کسب کرده باشید و قبل از هر اقدامی ایمنی لازم را فراهم کنید. برای اینکه به وسیله فنر لوله بازکنی گرفتگی لوله‌ها را برطرف کنید، باید ابتدا دستکش مناسبی بپوشید و دستگاه را به برق شهری متصل نمایید. سپس سرفنر را به داخل چاه فاضلاب وارد و رو به جلو هدایت کنید تا به جایی که مانع و گرفتگی درون لوله وجود دارد، برسید. سپس دستگاه را روشن کنید تا کار خودش را شروع کند و نیروی مورد نیاز برای چرخش این فنر توسط موتور دستگاه ایجاد ‌شود. همچنین شما می‌توانید با دست نیز فنر را هدایت کنید و دستگاه را با پای خود روشن نمایید.
در صورتی که فنر با هرگونه مقاومت روبرو شد، کمی آن را بیرون بیاورید و مجددا تلاش کنید. از دکمه معکوس نیز می‌توانید استفاده کنید تا فنر با خاصیت ارتجاعی در جهت عکس بچرخد. هنگامی که فنر به انتهای لوله رسید و لوله باز شد، دکمه را بزنید تا فنر جمع شود. پس از آن آب را باز کنید و چاه را بشویید تا باقی مانده گرفتگی نیز از لوله فاضلاب عبور کند.

 

طرز استفاده از فنر لوله بازکنی خانگی یا دستی چگونه است؟


در بعضی مواقع امکان دارد بخواهید بدون داشتن هیچ‌گونه مهارت تخصصی و تنها با کمی تجهیزات ساده، اقدام به استفاده از فنر لوله بازکنی خانگی کنید. یکی از انواع لوله بازکنی که از فنری مخصوص تهیه شده و استفاده از آن برای افرادی بی‌تجربه نیز تا حدی راحت و آسان است، فنر لوله بازکنی خانگی است. فنر لوله بازکنی خانگی نسبت به فنر لوله بازکنی برقی و از نوع پیشرفته، کوچک‌تر و کار با آن‌ها راحت‌تر است. برای استفاده از آن باید سر فنر را وارد لوله فاضلاب کنید و سپس دسته آن را بچرخانید که با این کار ارتعاشی در فنر ایجاد می‌شود. از طرفی باید هر ثانیه یک بار فنر را به عقب و جلو حرکت دهید تا به محل گرفتگی لوله ضربه وارد شود.
توجه داشته باشید که اگر در خانه هنوز هیچ امکاناتی برای باز کردن لوله‌ها ندارید، خودتان نیز می‌توانید یک فنر لوله بازکنی خانگی درست کنید. برای این کار فقط کافی است که یک جالباسی فلزی را بردارید و بعد از صاف کردن خمیدگی آن با یک انبر انتهای فلز را خمیده کنید و به شکل قلاب درآورید. حال با کمک این وسیله می‌توانید مو و همه مواد زائدی را که داخل لوله گیر کرده خارج کنید. در انتها یعنی زمانی که مطمئن شدید همه لوله تمیز شده است، مقداری آب داغ و کمی مایع شوینده داخل لوله بریزید تا کف ایجاد شود.

 

نکات قابل توجه در هنگام استفاده از فنر لوله بازکنی:

 1. قبل از هر چیزی توصیه می‌کنیم بدون دانستن اطلاعات کافی از نحوه کار با دستگاه لوله باز کنی با فنر هیچ‌گاه از آن استفاده نکنید.
 2. توجه کنید که کار با فنرهای لوله بازکنی بسیار خطرناک می‌باشد و امکان دارد یا به شما آسیب وارد کند و یا باعث خراب شدن لوله‌ها بشود.
 3. خاطر نشان می‌شود که هیچ‌گاه از دستگاه لوله بازکنی با فنر، بدون دستکش استفاده نشود، چون امکان دارد باعث بریدگی و آسیب جدی به دستتان بشود.
 4. انواع فنرهای لوله بازکنی هر کدام برای عمق‌های متفاوتی ساخته شده‌اند و باید با توجه به عمقی که گرفتگی در آن ایجاد شده از ۳ متر تا ۱۰ متر استفاده شوند.
 5. پس از انتقال فنر به داخل لوله هنگامی که متوجه شدید به قسمت گرفتگی رسیدید، باید فنر را بچرخانید.
 6. توجه نمایید که بهتر است برای باز کردن گرفتگی توالت فرنگی از فنر مخصوص آن استفاده کنید، زیرا استفاده از فنرهای عادی برای باز کردن لوله‌ها که معمولاً انعطاف کمتری هم دارند می‌تواند باعث آسیب به دیواره توالت فرنگی بشود.
 7. انتخاب سر فنر مناسب برای دستگاه لوله باز کنی با فنر از اهمیت زیادی برخوردار است و به همین علت باید به این مورد نیز توجه نمایید.
 8. بهتر است قبل از شروع به کار با دستگاه لوله باز کنی با فنر حتماً از فردی که تجربه دارد مشاوره بگیرید.
 9. توجه کنید که اگر آگاهی شما در مورد کار با فنر کافی نباشد ممکن است به جای برون کشیدن مواد گرفتگی، آن‌ها را بیشتر به قسمت عمیق‌تر لوله منتقل کنید. پس حتما برای انجام اینکار از افراد متخصص کمک بخواهید.