• fa1.jpg
  • fa2.jpg
  • fa3.jpg
  • fa5.jpg

دانلود نسخه دیجیتال کاتالوگ محصولات آویژه پایپ

از اینجا دانلود کنید

آموزش کامل بهترین شیوه‌های برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب (پارت1)

یکی از اتفاقات ناخوشایند که ممکن است برای همه پیش بیاید، گرفتگی لوله فاضلاب خانه و جمع شدن آب در سینک ظرفشویی، حمام و یا حیاط می‌باشد. فارغ از محل وقوع مشکل، گرفتگی لوله فاضلاب امکان دارد در ابتدا به عنوان مشکلی جزئی باشد، اما می‌تواند به سرعت به صورت معضلی عمده و مدت‌دار شدیدتر شود. چاه گرفته و مسدود شده ممکن است باعث خوردگی لوله‌ها و سینک،

کندی خروج آب، ایجاد سیل‌های کوچک اما تخریب کننده در خانه و بعضی مواقع آسیب‌های شدید به فاضلاب و تجهیزات آن بشود. در این دانشنامه علاوه بر شرح دلیل های رایج گرفتگی لوله فاضلاب، به روش‌های رفع گرفتگی لوله فاضلاب حیاط، حمام، دستشویی و آشپزخانه می‌پردازیم.

 

علت های رایج گرفتگی لوله فاضلاب


برای جلوگیری یا رفع گرفتگی لوله فاضلاب، باید ابتدا دلیل های گرفتگی لوله را شناسایی کنیم. پس در ادامه به چند مورد از شایع‌ترین علت های گرفتگی لوله فاضلاب خانه‌ اشاره می‌کنیم.

 

گرفتن لوله فاضلاب به دلیل جمع شدن مو


مو یکی از عامل های اصلی گرفتگی لوله فاضلاب می‌باشد، به دلیل اینکه می‌تواند با آمیخته شدن با چربی و سایر مواد چسبنده، موجب گرفتگی لوله شود. بهترین راه مقابله با گرفتگی لوله در اثر جمع شدن مو در مرحله اول، جلوگیری از ریزش آن در لوله است. مطمعن شوید که همه خروجی‌های چاه توری نگهدارنده مو دارند و این توری‌ها را به طور مرتب تمیز نمایید.

 

گرفتن لوله فاضلاب به دلیل رسوب صابون


ممکن است متعجب شوید که صابون نیز می‌تواند باعث انسداد لوله‌های فاضلاب بشود، اما لازم است بدانید صابون‌های سنتی در واقع با چربی تولید می‌شوند. چربی که در صابون موجود است با مواد معدنی که در آب هستند ترکیب می‌شود و از خود رسوبی سخت به جا می‌گذارد. این رسوب همان رسوبی است که شیرآلات حمام را نیز لکه‌دار می‌نماید. بعضی مواقع به مرور زمان رسوب حاصل از چربی صابون داخل لوله‌های فاضلاب انباشته می‌شود و جریان عادی آب را کند می‌نماید.

 

گرفتن لوله فاضلاب به دلیل تجمع کثیفی


امکان دارد تصور کنید لوله‌های فاضلاب برای شست‌وشوی هر چیزی مناسب‌اند. اما بعضی مواقع کثیفی حاصل از شست‌وشوی مواردی مانند کفش (گل و لای چسبیده به آن) و یا لباس‌ها (پرز های لباس) می‌تواند موجب ایجاد گرفتگی لوله فاضلاب بشود.

 

گرفتن لوله فاضلاب به دلیل تجمع باقیمانده غذا


هرگز اجازه ندهید زباله‌های مواد غذایی داخل چاه سینک ظرفشویی راه یابند. امکان دارد تصور کنید باقیمانده‌های کوچک مواد غذایی می‌توانند به راحتی از لوله عبور ‌کنند. در حالی که این اضافات با روغن و یا رسوب آب ترکیب می‌شوند و موجب گرفتگی لوله سینک ظرفشویی می‌شوند. به شما پیشنهاد می‌کنیم برای خلاص شدن از اضافات مواد غذایی، یک گلدان کمپوست درست نمایید.
این موضوع به خصوص در مورد زباله‌هایی همچون تفاله قهوه و چای که به راحتی از صافی سینک عبور می‌نمایند، بسیار قابل توجه است. روغن از دیگر مواد غذایی می‌باشد که باید در مورد آن احتیاط کنید، به دلیل اینکه بعد از سرد شدن، در لوله‌ها جامد می‌شود و باعث انسداد و گرفتگی لوله ها می‌شود. برای دور ریختن اضافات روغن بهتر است آن را روی یک دستمال کاغذی و یا کاغذ بریزید و آن را داخل سطل یا گلدان کمپوست بیندازید.
همچنین باید چربی ظروف را نیز قبل از شستن، با یک دستمال کاغذی پاک کنید. علاوه بر این حتما پس از شست‌وشوی ظروف، مقداری آب داغ درون چاه ریخته تا اضافات روغن درون لوله را بشوید.

 

گرفتن لوله فاضلاب به دلیل رسوب مواد معدنی


مواد معدنی حل شده در آبِ سخت، امکان دارد جمع شود و موجب ایجاد توده‌هایی شده که به آسانی موجب گرفتن لوله فاضلاب بشود. اگر آب منطقه شما دارای سختی باشد، می‌توانید از دستگاه نرم‌کننده آب استفاده نمایید. اگر امکان انجام این کار برای شما وجود ندارد، باید به طور مرتب رسوب‌ها را پاکسازی نمایید. برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب در اثر رسوب مواد معدنی امکان دارد کار بسیار سختی برای شما شود.

 

گرفتن لوله فاضلاب به دلیل گیر کردن اشیای کوچک


اشیای کوچک امکان دارد موجب گرفتگی لوله فاضلاب بشوند. به جز آب، فضولات انسانی، دستمال توالت تجزیه‌پذیر در آب، هیچ چیز دیگری نباید از چاه دستشویی، حمام و یا سینک ظرفشویی به داخل لوله ها راه یابد. اجسام دیگر باید در سطل زباله، کمپوست یا سطل بازیافت ریخته شوند.

 

گرفتن لوله فاضلاب به دلیل انداختن دستمال توالت


دستمال توالت نیز ممکن است موجب گرفتگی لوله‌ها بشود. هنگام انداختن دستمال توالت در توالت فرنگی یا چاه، حتما به جنس دستمال کاغذی توجه نمایید. به هیچ عنوان نباید دستمال توالت‌های معمولی و غیرتجزیه‌پذیر در آب را داخل چاه یا دستشویی بیندازید.

 

گرفتن لوله فاضلاب به دلیل تلاقی ریشه درختان


اگر لوله‌های زیرزمینی شما کوچکترین ترک یا نشتی داشته باشند ممکن است ریشه درختان در حال رشد را به سمت خود جلب نماید. زمانی که ریشه درختان وارد لوله‌ها بشوند، در تماس با آب به سرعت رشد می‌کنند و به مرور زمان مانع عبور جریان آب و همچنین موجب ایجاد گرفتگی لوله ها می‌شوند.

 

گرفتن لوله فاضلاب به وسیله سیمان سفید


بعضی مواقع در صورتی که در ساختمانی درحال بنایی و ساخت و ساز باشند، امکان دارد سیمان، گچ، قیر، آهک و دیگر مصالح ساختمانی به لوله‌های فاضلاب راه یابند. این مواد گرفتگی بسیار سختی ایجاد می‎نمایند که امکان دارد بسیار دردسرساز شود. برطرف کردن گرفتگی لوله به وسیله سیمان سفید یا هر نوع دیگری از سیمان معمولا بسیار سخت می‌باشد و اگر رفع گرفتگی لوله به وسیله سیمان از طریق دستگاه امکان پذیر نباشد، در بعضی موارد باز کردن لوله‌ی سیمان گرفته اصلا امکان ندارد و لوله باید به طور کامل عوض بشود.

 

شیوه‌های برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب


بعضی مواقع چگونه برطرف نمودن گرفتگی لوله فاضلاب به نوع گرفتگی و مکان آن بستگی دارد. به عنوان مثال سینک ظرفشویی آشپزخانه به علت ماهیت آنچه که داخل زهکشی آن به کار گرفته می‌شود، امکان دارد به روش‌های متفاوتی برای رفع گرفتگی نسبت به یک سرویس بهداشتی نیاز داشته باشد. به همین دلیل در پارت دو این دانشنامه، شیوه‌های برطرف نمودن گرفتگی لوله فاضلاب بسته به مکان را به صورت جداگانه مطرح می‌کنیم.