• fa1.jpg
  • fa2.jpg
  • fa3.jpg
  • fa5.jpg

دانلود نسخه دیجیتال کاتالوگ محصولات آویژه پایپ

از اینجا دانلود کنید

شناخت و معرفی انواع شیر آلات ساختمانی

شیر آلاتی که در خانه شما به کار رفته اند ، شناختن نوع آن ها به شما کمک می کند که در صورت ایجاد مشکل بدانید که چگونه باید شیرآلات ساختمانی را تعمیر نمائید.علاوه بر این ها، هنگام بازسازی منزل یا هنگامیکه شیرآلات احتیاج به تعویض دارند هم با آشنا بودن درباره عملکرد و کارایی هر کدام از انواع شیر آلات ساختمانی، شما هم می توانید انتخاب مناسب تر وبهتری داشته باشید.

نگاهی کلی به چهار دسته از انواع شیر آلات ساختمانی می اندازیم.

  • شیر توپی (Ball)
  • شیر دیسکی (Disc)
  • شیر کارتریجی (Cartridge)
  • شیر فشاری (Compression)

در این گونه دسته بندی ها، سه گزینه اول( یعنی شیر آلات توپی ، دیسکی و کارتریجی) جز نوع شیر آلات بدون واشر می باشند و گزینه آخر (فساری) جز شیر آلاتی می باشد که واشر دارد.در این پست به صورت دقیق تر در ادامه به بررسی هر کدام از این شیر آلات و نحوه ی کارایی و کارکرد آن ها نگاه می کنیم.

 

شیر های توپی (تک اهرمی)

 

یکی از شیر آلاتی که بیشتر در آشپزخانه کاربرد دارند ،شیرهای آب توپی می باشند.این گونه شیر های آب اولین نوع از شیر های آبی هستند که بدون واشر می باشند که با یک اهرم کار می کنند.به این صورت که اهرم به دور یک کلاهک توپی که در بالای بدنه اصلی آن جای گرفته می چرخد.یک توپ پلاستیکی یا فلزی که داخل بدنه شیر جای گرفته است این اهرم را کنترل می نماید.به واسطه همین اهرم تکی شدت ودمای آب تنظیم می گردد.به علت تعداد قطعاتی که در این گونه شیر ها به کار گرفته شئه است، شیر های توپی بیشتر از سایر شیر آلات بدون واشر چکه می کند.

 

شیر های دیسکی (تک اهرمی)

 

از جمله مدرن ترین شیر آلات ، شیر های دیسکی سرامیکی می باشند.این گونه شیرها به صورت تک اهرمی هستند و اهرم آن ها به روی یک بدنه استوانه ای عریض سوار شده است. آب سرد و گرم در شیر آب های دیسکی را داخل یک مخزن که به آن کارتریج تعادل فشار می گویند ترکیب شده و دو دیسک سرامیکی که در انتهای این مخزن وجود دارند که بالا و پایین می شود تا شدت فشار آب را کنترل نماید.دمای آب هم در شیر های تک اهرمی با چرخش اهرم به راست و چپ تنظیم می گردند.این گونه شیر آلات از کیفیت بسیار بالایی برخوردار می باشند که به نسبت سایر شیر آلات کمتر نیاز به تعمیر دارند.

 

شیر کارتریجی (دو اهرمی)

 

اغلب وقت ها تشخیص دادن شیر های دو اهرمی کارتریجی از شیر های دو اهرمی فشاری سخت می باشد به این دلیل که بسیار به هم شباهت دارند به دلیل همین تفاوتی که شیر های کارترجی واشر ندارند اما شیر های فشاری با واشر کار می کنند.

چیزی که می تواند تفاوت این دو را از هم مجزا کند هنگام استفاده نمودن از اهرم ها می باشد.شیرهای فشاری به نسبت شیرهای کارتریج اهرم های سفت تری دارند چرا که اهرم ها برای بستن آب نیازمند این هستند که به روی واشر ها فشار وارد نمایند.اما شیر های کارتریجی این گونه نیستند،چرا که اگر این اهرم را ½ چرخانیده شود آب باز و بسته شده و احتیاجی به هیچ گونه فشاری برای بستن و یا باز کردن شیر آب نمی باشد.

 

شیر های فشاری (دو اهرمی)

 

شیر های فشاری جز شیرآلاتی می باشند که دارای واشر هستند و جز قدیمی ترین شیرآلات ساختمانی به شمار می روند که اغلب جز قدیمی ترین شیر آلات ساختمانی محسوب می شوند و بیشتر در خانه های قدیمی تر دیده می شوند،جدیدا این گونه شیر آلات را با اندکی تغییرات در ساختمان های جدید هم به کار می برند.این گونه شیر آلات از جمله ارزان ترین شیر های آب می باشند که بیشتر از سایر شیر های آب مشکل چکه کردن آب دارند.این شیرهای فشاری از دو اهرم ساختهشده اند که آب سردو گرم را جدا می کنند شناخته می شوند و اغلب باید برای بستن یا باز کردن آن فشار بیشتری نسبت به سایر شیر های آب به آن ها وارد شود چرا که آن ها با واشر کار انجام می دهند.

علاوه بر وجود اهرم و ساختار کلی شیر آلات، نکات دیگری نیز وجود دارند که این گونه شیر ها را مجزا می سازند.که جز مهمترین آن گردنه ی یک شیر آب است که آن نیز انواع گوناگونی دارد.

 

 

انواع مختلف گردنه ی شیر آب

  • استاندارد
  • حالت خمیده یا گردن غاز ( (Goose-neck
  • پل (bridge )

 

انواع جنس و رنگ شیر آلات ساختمانی

از دیگر مشخصه های شیر آلات ساختمانی ، جنس و رنگ آن ها می باشد که می تواند در قیمت آن اثر گذار باشد.

 

برنز

شیر آلات برنزی دارای رنگی تیره می باشسند و چهره ای خاص و متفاوت به آشپزخانه می دهند.شیر آلات برنزی بسیار زیبا و جذاب هستند و آشپزخانه شما راشیک می کنند ولی نیاز به تمیز نمودن مداوم دارند.

 

آلیاژ روی

این گونه شیر الات از جنسی ترکیبی بصورت روی و مس تهیه شده اند و غالبا در رنگ نقره ای عرضه می شوند.

این نوع از شیر آلات در اکثر مواقع مورد استفاده قرار گرفته اند چرا که خیلی سریع و راحت زنگ نزده و کیفیت آن ها از بین نرفته اند.

 

استیل ضد رنگ

شیر آلاتی که جنس آن ها از استیل ضد زنگ می باشد صورت براقی داشته و به آسانی تمیز می شوند.اماباید دقت کنید که به خوبی از آن محافظت نمائید چرا که امکان دارد روی آن خش بیفتد بنابراین برای اینک آن ها را تمیز کنید نباید با استفاده از اجسام سخت مثل سیم ظرفشویی یا هر وسیله دیگری استفاده کنید.

 

مسی

اغلب شیر آلات مسی رنگ مسی و تیره رنگی دارند اما در عین این تیرگی بسیار جذاب و چشمگیر و جذاب می باشند و بیشتر برای سینک های کلاسیک می باشند.برای زیبایی و ماندگاری این شیر آلات که جذابیت خود را حفظ کنند احتیاج دارند که همیشه مرتب و تمیز بمانند .این گونه شیر آلات بیشتر مناسب آشپزخانه هایی می باشند که نور خیلی زیادی ندارند.

 

پلاستیک

این گونه شیر آلاتی که از جنس پلاستیکی می باشند از نوع ارزان ترین برای خانه ها می باشند اما در رنگ های مختلفی ارائه می شوند. ولی ایراد کلی این شیر الات خراب شدن و شکستن این گونه شیر آلات به نسبت سایر شیر آلات معرفی شده می باشد و زیاد نیاز به تمیز شدن و مراقبت ندارد.

 

سایر ویژگی های شیر آلات ساختمانی

 

 سنسور: در صورتی که اکثر شیرهای آب با اهرم باز و بسته می گردند ،شیر هایی هستند که احتیاجی به باز و بسته شدن به واسطه اهرم ندارند و فقط کافی است دست خود را جلوی سنسور آن بگیرید تا آب باز شده و یا با برداشتن دست از جلوی چشمی سنسور ، آب بسته می گردد.در این صورت از اهرم فقط برای گرم یا سرد کردن آب استفاده می گردد.سنسور در اغلب شیر های آب به طور پیش فرض وجود دارد و برخی از شیر ها امکان نصب اسن سنسور را دارند.این گونه شیر ها برای جلوگیری از هدر رفتن آب کاملا مناسب هستند اما از نظر قیمت،وجود سنسورمی تواند قیمت شیر آب را بالاتر ببرد.

دکمه: برای اغلب شیر آلات ساختمانی می توانید دکمه ای اضافه کنید که جریان آب را تنظیم نماید.

حالت چرخشی: شما می توانید شیر آبی تهیه نمائید که گردنی آن 180 درجه یا حتی 360 درجه می چرخد.این نوع شیرهای آب به شما این کمک را می کند تا به راحتی بتوانید سینک ظرفشویی را بشورید.

سایز:یکی دیگر از ویژگی های شیر آب سایز آن می باشد که اغلب خریداران گاهی به آن توجه ندارند. این سایز باید با توجه به اندازه و فاصله سینک ظرفشویی یا دسشویی از دیوار و نوع شیر آلاتی که خرید می کنید مشخص شود تا شیر آبی خرید نشود که بعد از نصب متوجه بشوید مناسب سینک شما نیست و کار با آن دشوار می شود.

 

چگونه شیر آلات ساختمان را تمیز کنیم؟

 

برای اینک شیر آبی را که خرید کرده ایم دوام و مقاومت بیشتری داشته باشد احتیاج است که بدانید چطور باید آن را تمیز کنید و مراقبت کنید.قبل از هرچیزی باید بدانید شیرآلات ساختمان شما از چه جنسی است تا بتوانید در صورت نیاز مواد شوینده مخصوص به آن را تهیه نمائید یا طبق دستور کارخانه نسبت به تمیز کردن آن اقدام نمائید. اما گاهی اوقات موارد زیر می تواند به تمیز شدن شیر آب کمک کند.

از آب گرم و مایع ظرفشویی استفاده نمائید.اگر شیر آب خیلی کثیف نبود برای برق انداختن به روی آن استفاده از آب و مایع ظرفشویی و یک دستمال خشک و تمیز کافی است.دقت کنید که بعد از اینک هر مایعی را روی بدنه ی شیر های آب می زنید به خوبی با یک پارچه خشک آن را پاک کنید تا لکه های آب روی آن نماند.

برای از بین بردن جرم های موجود روی شیر آب از سرکه سفید استفاده نمائید.اگر شیر آب را مدت زمان طولانی استفاده نکنید امکان دارد بدنه آن جرم بگیرد. در این زمان باید با کمک مواد قوی تر به تمیز کردن آن اقدام نمائید.سرکه سفید می تواند گزینه مناسبی برای اکثر شیر آلات باشد اما حتما اطمینان حاصل کنید که این ماده طبیعی قوی هیچ آسیبی به بدنه شیر آلات شما نزند.

 

برای از بین بردن لکه ها خمیر دندان وجوش شیرین مناسبند.برای تمیزکردن بیشتر سطوح جوش شیرین انتخاب مناسبی می باشد و به خوبی می تواند لکه های روی بدنه شیرآلات ساختمانی را از بین ببرد.فقط کافی است مقدار کمی جوش شیرین را با کمی آب و خمیر دندان ترکیب کرده و با این محلول شیرآلات خانه خود را تمیز نمائید و لکه های موجود در آن را ازبین ببرید.

برای عوض کردن ، تمیز کردن و یاتعمیر شیر آلات ساختمانی، آگاهی داشتن از نوع و جنس شیر آب می تواند تا حدودی کار شما را آسان تر کند.گاهی انواع شیرآلات ساختمانی به صورت ست برای آشپزخانه و حمام و دسشویی عرضه می گردند اما بعضی افراد ترجیح داده اند این اقلام و وسایل را حدا تهیه کنند که شاید بتوانند در کم کردن هزینه هایشان موثر واقع شوند.