• fa1.jpg
 • fa2.jpg
 • fa3.jpg
 • fa5.jpg

دانلود نسخه دیجیتال کاتالوگ محصولات آویژه پایپ

از اینجا دانلود کنید

راهکارهای برای جلوگیری از یخ زدن لوله های آب

با شروع فصل زمستان همراه با هوای سرد و برفی‌اش، مشکلات جدیدی درباره نگهداری و رسیدگی به خانه و تاسیسات را برای افراد فراهم می‌آورد. زمانی که دمای هوا کاهش می‌یابد، یکی از معضلات اصلی که ممکن است برای تاسیسات خانه‌ها پیش بیاید، یخ زدگی لوله آب است. در ادامه از علت خطرناک بودن یخ زدگی لوله آب، نشانه‌های یخ زدگی لوله آب و روش‌های جلوگیری از یخ زدگی لوله آب توضیحاتی ارائه داداه‌ایم.

پیامدهای یخ زدگی لوله آب


لوله‌های یخ زده آب به دلایل گوناگونی می‌توانند مشکل آفرین باشند. اول اینکه تعمیر این لوله‌ها می‌تواند زحمت زیادی را برای صاحب خانه به همراه داشته باشد، ولی مهم‌ترین عارضه آن این است که می‌تواند آسیب‌های جدی به خانه و تاسیسات وارد کند. در ادامه مهم‌ترین این آسیب‌ها برای شما گفته شده است.

 

افت فشار آب و یا قطعی آب لوله‌کشی


واضح‌ترین نشانه‌ی خطر لوله یخ زده آب، عدم دسترسی به آب لوله‌کشی است. این امر می‌تواند در امور متداول ساکنین خانه و انجام امور ضروری مثل شست و شو و استحمام اختلال ایجاد کند.

 

احتمال ترکیدن لوله یخ زده آب


از دیگر از عواقب متداول یخ زدگی لوله آب، امکان ترکیدن لوله می‌باشد. هنگامی که آب در لوله‌ها یخ می‌زند، حجم بخش یخ زده افزایش یافته و این امر باعث افزایش فشار در لوله شده و فشاری که میان شیر بسته آب و حجم یخ ایجاد می‌شود، می‌تواند تا حد ترکیدن لوله، افزایش یابد. اگر لوله آب یخ زده بترکد و دمای هوا بسیار پایین باشد، با پخش آب در خارج از لوله و یخ زدن آن هم، شرایط خطرناکی ایجاد خواهد شد.

 

چه لوله‌هایی نسبت به یخ‌زدگی آسیب ‌پذیرتر هستند؟


بعضی از لوله‌ها نسبت به بقیه در برابر انجماد آسیب پذیرتر هستند:

 

لوله‌های خانه های گرمسیری


خانه هایی که در مکان های گرم ساخته شده‌اند و کمتر درجه حرارت پایین را در طول سال شاهد هستند، ممکن است لوله کشی این منازل بیشتر در برابر انجماد آسیب پذیر باشند. این امر به دلیل عدم آمادگی برای دمای پایین و عدم عایق کاری در اطراف لوله‌ها برای محافظت از سرما است. چون در این مناطق به ‌ندرت دمای حدود ۰ درجه سانتی‌گراد مشاهده می‌شود. لوله‌های آب اغلب در مناطقی از ملک قرار گرفته‌اند که به درستی در برابر سرما عایق نشده‌اند.

 

لوله‌های نصب شده در دیوارهای بیرونی


لوله‌های آبی که در امتداد دیواره‌های بیرونی خانه نصب شده‌اند، می‌توانند در برابر یخ‌زدگی آسیب پذیرتر باشند. زیرا ممکن است عایق کافی برای اینکه از آن‌ها در برابر سرمای هوا محافظت کنند را نداشته باشند.

 

لوله‌های نصب شده زیر شیروانی و زیرزمین


همچنین لوله‌هایی که در اتاق زیر شیروانی یا زیرزمین‌ها قرار داده شده‌اند ممکن است احتمال بیشتری برای یخ‌زدگی داشته باشند. چون این لوله‌ها ممکن است اندازه مناسب گرمایی که به بقیه فضاهای خانه می‌رسد را دریافت نکنند. بعلاوه اگر از این فضاها به عنوان فضای زندگی استفاده نشود و متروک بمانند، احتمالا عایق بندی مناسبی نیز ندارند.

 

علائم یخ‌زدگی در لوله آب


وجود این نشانه‌ها در اطراف خانه، به شما می‌گویند که ممکن است لوله‌های آب دچار یخ‌زدگی شده باشند.

 

درجه حرارت برای یخ زدن مستعد می‌باشد


چنانچه هوای بیرون سرد نباشد، لوله‌ها هم یخ نخواهند زد. همانطور که می‌دانید آب و لوله‌ها زمانی که دمای بیرون ۱۵ درجه سانتیگراد است، یخ نمی‌زنند. اما وقتی که درجه حرارت به ۰ درجه سانتیگراد یا پایین‌تر برسد، لازم است تا اقدامات احتیاطی را انجام دهید تا از یخ زدن لوله‌های آسیب پذیر جلوگیری شود.

 

مشاهده ی شبنم یا برفک روی لوله‌ها


لوله‌هایی که در دید نصب هستند، مثل آن‌هایی که در زیر سینک‌ها قرار دارند، اگر بتوانید مقادیری شبنم یا برفک که در قسمت بیرونی لوله انباشته شده است را ببینید. این شبنم می‌تواند یک علامت هشدار دهنده باشد که حتی قبل از اینکه شیر آب را باز کنید، به شما می‌گوید که لوله‌ها یخ زده‌اند.

 

مسدود شدن خروج آب از شیر آب


از دیگر علائم لوله‌های منجمد، کمبود آب روان است. چنانچه شیر آب آشپزخانه یا حمام را باز کنید و فقط مقدار اندکی آب بیرون بیاید یا اصلا هیچ جریان آبی وجود نداشته باشد، احتمال دارد که لوله آب منتهی به آن شیر آب، یخ زده باشد.

 

استشمام بوی نامطبوع


دیگر علامت بالقوه لوله یخ زده و منجمد، بوی عجیبی است که از شیر آب یا چاه به مشام می‌رسد. اگر لوله به طور جزئی یا کاملاً مسدود شده باشد، تنها راه فرار بو، برگشت به سمت خانه است و به همین دلیل بوی نامطبوع حس خواهید کرد.

 

راهکارهایی برای جلوگیری از یخ زدگی لوله آب


لازم است تا قبل از شروع فصل سرما و برای پیشگیری از یخ زدگی لوله‌های آب این توصیه‌ها را اجرا کنید:

 • با رعایت نکات و دستورالعمل‌ های سازنده یا نصب کننده، آب را از استخر و خطوط آبپاش خارج کنید. توجه داشته باشید که از ضد یخ استفاده نکنید، مگر اینکه در دستورالعمل ‌های مربوطه قید شده باشد.
 • شیلنگ‌های موجود در حیاط را، از آب تخلیه و جمع‌آوری کرده و در انباری نگهداری کنید.
 • بهتر است اتاق زیر شیروانی و زیرزمین را عایق کنید. چون عایق کاری باعث می‌شود دمای این فضاها بالاتر بماند.
 • در اطراف خانه لوله‌کشی‌هایی که در معرض سرما قرار دارند را حتما بررسی کنید و عایق بندی کنید. پارکینگ و زیر کابینت آشپزخانه و حمام را چک کنید. هر دو لوله آب گرم و سرد در این فضاها باید عایق بندی شوند.
 • اگر از محصولات مخصوص عایق کاری لوله‌های آب مثل “آستین لوله” یا “نوار گرما” استفاده کنید بهتر است. نوار گرما مثل پتو برقی برای لوله‌ها عمل می‌کند و مستقیماً لوله را گرم خواهد کرد. این نوار می‌تواند یک راه حل مناسب برای بخش‌های کوتاه لوله باشد که در معرض خطر یخ‌زدگی در دسترس هستند.
 • برای جابجایی لوله‌های در معرض یخ‌زدگی با یک لوله‌کش متخصص مشورت کنید.
 • بهتر است درهای پارکینگ را بسته نگه دارید، به خصوص اگر لوله‌های آب در پارکینگ نصب شده باشد.
 • گاهی درهای کابینت‌های آشپزخانه و حمام را باز بگذارید تا هوای گرمِ خانه، در اطراف لوله کشی در جریان باشد.
 • بگذارید آب سرد از شیر آبی که لوله‌های آن در معرض یخ‌زدگی هستند، به آرامی ‌چکه کند. این کار باعث میشود تا جاری شدن آب در لوله (حتی به میزان بسیار کم) به جلوگیری از یخ زدن لوله‌ها کمک می‌کند.
 • دمای گرمای خانه را بالا نگه دارید. زمان‌هایی که امکان یخ زدگی وجود دارد باید دمای بیشتری برای محیط خانه در نظر بگیرید.
 • چنانچه در فصل سرما قصد مسافرتی چند روزه دارید، گرمایش خانه را حتما روشن نگه دارید و نگذارید دمای خانه به کمتر از ۱۲ درجه سانتی‌گراد برسد. اما اگر قرار است منزل شما برای مدت طولانی خالی بماند، لازم است تا حتما آب سرد و گرم واحد را قطع کنید.
 • شکاف‌های اطراف لوله‌هایی که از دیوارها یا کف‌ها عبور می‌کنند، به خصوص در جاهایی که سوراخ به هوای سرد اجازه ورود می‌دهد را مسدود کنید. برای پر کردن شکاف‌ها می‌توانید از بتونه استفاده کنید.

 

به چه صورت یخ زدگی لوله آب را بر طرف کنیم؟


در مطالب گفته شده بالا، تذکر دادیم که اگر شیر آب را باز کنید و فقط چند قطره آب بیرون بیاید، به احتمال قوی لوله آب منزل یخ زده است. می‌توانید برای برطرف کردن این یخ‌زدگی از مراحل زیر را اعمال کنید:

ابتدا شیر آب را باز نگه دارید. وقتی که جریان آب به لوله منجمد رسید، منطقه یخ زده شروع به ذوب شدن می‌کند، آب از قسمت یخ زده به خارج هدایت خواهد شد. و جاری شدن آب درون لوله، به ذوب یخ در لوله کمک خواهد کرد.
با استفاده از یک گرمکن برقی، سشوار برقی، بخاری قابل حمل (غیر قابل اشتعال) و یا بستن حوله‌هایی که در آب داغ خیس شده اند، قسمت یخ زده لوله را گرم کنید. هرگز از نفت سفید یا پروپان، اجاق گاز زغالی و چوبی یا سایر دستگاه‌های دارای شعله باز استفاده نکنید.
گرما را تا زمانی که فشار کامل آب احیا شود، ادامه دهید. اگر قادر به پیدا کردن منطقه یخ زده نشدید، شاید منطقه یخ زده در دسترس نیست و یا اگر نتوانستید لوله را به خوبی گرم کنید، لازم است با تعمیرکار لوله کش تماس بگیرید.
شیرآلات دیگر خانه را کاملا چک کنید. چنانچه یک لوله منجمد شود، در سایر لوله‌ها هم احتمال یخ‌زدگی وجود دارد.
هرگز آب جوش را مستقیما بر روی لوله یخ زده نریزید، اینکار باعث ترکیدن لوله خواهد شد.