• fa1.jpg
  • fa2.jpg
  • fa3.jpg
  • fa5.jpg

دانلود نسخه دیجیتال کاتالوگ محصولات آویژه پایپ

از اینجا دانلود کنید

راهکارهایی برای زمان ترکیدن لوله آب

تصور کنید که در خانه نشسته‌اید که ناگهان همسرتان با صدایی پر از اضطراب شما را صدا می‌زند و می‌گوید که لوله آب ترکیده است و آب همه جا را فراگرفته است. شما مجبور هستید کاری که مشغولش بودید را نصفه و نیمه رها ‌کنید و به سراغ بلایی که گریبانگیرتان شده بروید، اما وسعت فاجعه آن قدر وسیع است که حتی نمی‌دانید از کجا باید شروع کنید. بنابراین دانستن اقدامات اضطراری در هنگام ترکیدن لوله آب، امری بسیار ضروری می‌باشد.


ترکیدن لوله آب در منازل اتفاقی متداول و البته بسیار ناخوشایند است و در صورتی که لوله آب منزل شما ترکیده است، بهترین کار، کمک گرفتن از یک لوله کش حرفه‌ای است. ما در این مطلب علت‌های احتمالی ترکیدن لوله آب و نکاتی را برای کاهش صدمات و خرابی‌های حاصل از ترکیدن لوله آب را عنوان کرده‌ایم.

 

به چه علت ممکن است ترکیدن لوله آب اتفاق بیوفتد؟


همه ما به عنوان یک صاحب خانه، یکی از کابوس‌هایمان می‌تواند همین مساله‌ی ترکیدن لوله آب باشد. ترکیدن لوله آب می‌تواند مشکلات مختلفی را در خانه به دنبال داشته باشد و وقت، انرژی و از همه مهم‌تر سرمایه شما را هدر دهد و هزینه بیجا برای شما بتراشد. به همین دلیل است که لازم است اقداماتی در جهت جلوگیری از ترکیدن لوله‌های آب انجام دهیم و آموزش ببینیم.
در مرحله‌ی اول لازم است بدانید که چه عواملی باعث ترکیدن لوله می‌شود. در ادامه، ۶ دلیل ترکیدن لوله‌های آب منازل بیان شده است.

 

احتمال ترکیدن لوله آب به علت یخ زدگی


وقتی که درجه حرارت در حدود ۰ درجه کاهش می‌یابد، ممکن است آبی که از درون لوله‌های آب عبور می‌کند، در جا یخ بزند. و هرچه آب بیشتری در یک ناحیه لوله یخ زده و جمع شده باشد، فشار بیشتر و مضاعفی به آن ناحیه وارد خواهد کرد. هنگامی‌ که فشار بیش از حد شود، لوله آب خواهد‌ ترکید.

شما می‌توانید با انجام بعضی اقدامات مثل باز گذاشتن شیر آب و چکه کردن آب از آن، از یخ زدن لوله‌ها جلوگیری کنید. برای اطلاع از سایر روش‌های جلوگیری از یخ زدن لوله آب، به ادامه‌ی مطلب توجه کنید.

 

احتمال ترکیدن لوله آب به خاطر برخورد با ریشه درخت


می‌توانیم از دلایل دیگر ترکیدن لوله آب، گسترش ریشه درخت به سمت آن را نام ببریم. همانطور که می‌دانید هرچه درختان بزرگ‌تر شوند، ریشه آن‌ها هم بیشتر در خاک گسترش می‌یابد. در اغلب موارد، این ریشه‌ها تا وقتی که با مانعی در زیر زمین (به عنوان مثال لوله‌های آب) برخورد پیدا کنند، رشد خواهند کرد.
دراغلب موارد، لوله‌های آب آنقدر قوی نیستند که ریشه‌های درخت را در مسیر رویش خود متوقف کند. و همچنان، ریشه‌های درخت به لوله‌های آب فشار وارد خواهند کرد و تا زمان ترک خوردن، آن‌ها را تحت فشار قرار خواهد داد.
برای مانع شدن از این امر، لازم است درختان را تا آنجا که امکان دارد، دور از لوله‌های آب بکارید. چون بعد از کاشتن درخت دیگر نمی‌توان اقدامی در جهت جلوگیری از رشد ریشه انجام دهید.

 

ترکیدن لوله آب به علت خوردگی و استهلاک لوله


هنگامی‌ که لوله‌ها از فولاد ساخته شده‌اند این علت شایع تر است و لوله‌های آب به سادگی به خاطر عمر زیاد و تماس با آب فراوان فرسوده می‌شوند. هنگامی‌ که این اتفاق افتاد، لوله‌های مذکور دچار خوردگی شده و آهسته ترک خواهند خورد.

اقدام خاصی برای جلوگیری از خوردگی لوله‌های فولادی نمی‌توانیم عنوان کنیم. تنها راهکار مناسب، جایگزینی آن‌ها با لوله‌های مسی یا پلاستیکی است که دیگر نیازی به نگرانی درباره خوردگی نداشته باشید.

 

ترکیدن لوله آب به خاطرجابه‌جایی خاک


در بعضی مواقع دیده شده است که لوله‌های آب به علت جابه‌جایی خاک اطرافشان ترک خورده اند این اتفاق در اکثر مواقع به علت ساخت و ساز در مجاورت لوله‌ها می‌افتد.
مهمترین کاری که می‌توانید در این مواقع برای محافظت از لوله‌ها انجام دهید، این است که از کارکنان ساخت و ساز بخواهید نسبت به محل توزیع خاک توجه بیشتری به خرج دهند تا فشار غیر طبیعی به لوله‌های منزل شما وارد نشود.

 

احتمال ترکیدن لوله آب به خاطر نوسانات فشار آب


فشار استاندارد آب برای اکثر لوله‌های آب خانگی ۴۰ تا ۴۵ psi در نظر گرفته شده است و حداکثر فشار آب منزل شما نباید از ۶۰ psi بیشتر شود و اگر این اتفاق افتاد، لوله‌های آب در برابر ترکیدن آسیب پذیر خواهند شد و احتمال ترکیدگی بسیار بالاست.
افزایش فشار آب به دلایل گوناگونی می‌تواند اتفاق بیافتد. بعضی مواقع چون آب با سرعت زیادی به سمت خانه می‌رود فشار آب بالا خواهد رفت. در موارد دیگر، اختلالات لوله‌های آب می‌تواند باعث کُند و سریع شدن جریان آب در زمان‌های نامناسب باشد.
صرف نظر از دلیل فشار زیاد آب، وقتی با فشار بالای آب مواجه شدید، حتما با یک لوله‌کش متخصص تماس بگیرید.

 

ترکیدن لوله آب به علت گرفتگی لوله


برای آخرین دلیل می‌توانیم وجود گرفتگی را علت ترکیدن لوله‌های آب، معرفی کنیم. زمانی که گرفتگی در لوله‌های آب بوجود آمده باشد، می‌تواند ایجاد فشار ناخواسته در لوله‌ها را به همراه داشته باشد که این فشار خارج از تحمل لوله است و به همین علت لوله خواهد ترکید.
گرفتگی لوله‌های آب با هر چیزی، از مو گرفته تا مواد غذایی و موارد دیگر ممکن است اتفاق بیافتد. بنابراین لازم است تا به زباله‌هایی که داخل چاه می‌اندازید دقت کنید.

 

اقدامات اضطراری که در هنگام ترکیدن لوله آب باید بدانیم به شرح زیر می‌باشد:


زمانی که لوله آب منزل شما ترکیده است، برای کاهش خسارات و تا زمان رسیدن یک لوله‌کش متخصص، لازم است تا اقدامات زیر را انجام دهید:

 

قطع کردن آب و برق

اولین عملی که واجب است در صورت ترکیدن لوله آب انجام دهید، این است که سریع آب خانه را قطع کنید. این اقدام به محدود کردن آسیب‌های لوله آب کمک بسیاری می‌کند. سپس برق آن قسمت از خانه را هم قطع کنید، مخصوصا اگر فکر می‌کنید نشتی ناشی از ترکیدگی لوله، ممکن است به پریز برق نزدیک باشد. این دو اقدام بسیار مهم هستند و قبل از هر عمل دیگری باید انجام شوند. همچنین توجه و دقت داشته باشید که از کلیدها و کنتور برق فاصله بگیرید چون آب می‌تواند به راحتی رسانا‌ی جریان برق باشد.
چنانچه در یک مجتمع آپارتمانی زندگی می‌کنید که منبع آب و برق ساختمان در دسترس نیست، حتما با مدیر ساختمان یا صاحبخانه تماس بگیرید.

 

تخلیه‌ی شیرهای آب سرد

در ادامه پس از قطع کردن منبع آب، تمام شیرهای آب را باز کنید تا آب سرد باقی مانده از سیستم تخلیه شوند. (سیفون دستشویی را نیز چند بار فشار دهید تا آب موجود در مخزن آن هم تخلیه شود.) این عمل به خاطر این است که احتمال یخ زدن آب باقیمانده در داخل لوله‌ها کاهش یابد و همچنین مقداری از فشار مانده در لوله‌ها هم رها شود.

 

خاموش کردن سیستم گرمایش و تخلیه‌ی شیرهای آب داغ

لازم است در ادامه سیستم آب گرم و گرمایش خود را خاموش کنید و تمام آب باقیمانده در شیرهای آب گرم را هم تخلیه کنید.

 

اجازه دهید هوای گرم در محیط به جریان بیافتد

چنانچه لوله آب خانه‌تان در اثر هوای سرد یخ زده و ترکیده است، اجازه دهید هوای گرم وارد خانه شود. بعد از تخلیه آب باقیمانده از شیرهای آب، سیستم گرمایش را روشن کنید یا یک سشوار را بر روی لوله یخ زده قرار دهید تا یخ آن باز شود.

 

جمع کردن آب پخش شده در اثر ترکیدگی لوله

اگر حدس میزنید که ترکیدگی مربوط به کدام لوله است، شروع کنید به پاکسازی و خشک کردن آن ناحیه تا احتمال ایجاد قارچ و کپک از بین برود.

 

الان زمان رسیده تا با یک لوله‌کش تماس بگیرید

چنانچه فرد به اصطلاح دست به آچاری هستید، ممکن است ترجیح دهید که در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید و خودتان مشکل ترکیدن لوله آب را حل کنید. اما با توجه به این که، این موضوعی بسیار حساس است، توصیه ما به شما کمک از یک فرد متخصص است.