• fa1.jpg
  • fa2.jpg
  • fa3.jpg
  • fa5.jpg

دانلود نسخه دیجیتال کاتالوگ محصولات آویژه پایپ

از اینجا دانلود کنید

علل سرریز شدن آب پکیج و آب دادن شیر اطمینان

سرریز شدن آب از پکیج یکی از شایع‌ترین عیب‌های سیستم گرمایشی است که معمولا در حین استفاده از پکیج دیواری رخ می‌دهد. این مشکل ممکن است ناشی از عوامل مختلف باشد که روش‌های مختلفی برای حل آن وجود دارد که در این مقاله به بررسی علت سرریز شدن آب پکیج و علت آب دادن شیر اطمینان پکیج می‌پردازیم.

به چه علت هایی پکیج دیواری ممکن است نشتی کند


پکیج‌های دیواری به صورت دو نوع تک مبدله و دو مبدله عرضه شده‌اند که در هر دو نوع پکیج‌ها می‌تواند دچار آبریزی بشوند. مهم‌ترین دلایلی که باعث سرریز شدن آب پکیج می‌گردد به شرح زیر می‌باشد:

 

آب‌بندی نادرست اتصالات


به طور معمول اتصال‌هایی که به پکیج وصل می‌باشند، به دو نوع تقسیم می‌شوند. اتصالاتی مثل شیلنگ‌های پیسواری که به خود دستگاه نصب می‌گردند و اتصال‌های دیگر مانند زانو، چپقی، سختی گیر و … که در زیر دستگاه نصب می‌شوند. دو مدل گفته شده اگر به خوبی و درستی آب‌بندی و متصل نشده‌ باشند، علت ریزش آب از پکیج را به دنبال خواهد داشت.
چنانچه نشتی آب در پکیج به علت نشتی اتصالات دستگاه باشد لازم است تمامی آن‌ها را بازبینی کنید. برای این کار، باید در ابتدا شیر ورودی و خروجی را ببندید و بعد محل نشتی را تعمیر کنید. چنانچه نشتی زیاد بود، باید اول شیر ورودی ساختمان را ببندید و بعد قطعه معیوب را که لازم است تعویض یا تعمیر کنید.

 

وجود ترک یا سوراخ در مبدل


ما در پکیج‌ها دو نوع مبدل داریم:

  1. پکیج‌های تک مبدله
  2. پکیج‌های دو مبدله


از دیگر دلایل آب دادن پکیج دیواری می‌توان به سوراخ‌شدن و یا ترک‌خوردن این مبدل‌ها اشاره کرد. در پکیج‌های تک‌مبدله در صورت ترک‌خوردگی و یا شکستن مبدل در پکیج، هیچ نشتی مشاهده نمی‌شود و فقط چند قطره آب در زیر دستگاه می‌ریزد.
در این حالت شاید یکی از راه‌های ورودی سوراخ شده‌ باشد. بارزترین علامت این مشکل، داغ شدن ناگهانی آب مصرفی و یا آب رادیاتور می‌باشد. همان طوری که واقف هستید در تک مبدل‌ها، گرمای آب مصرفی و گرمایش رادیاتورها توسط یک مبدل و با تماس مستقیم با شعله تأمین می‌‌شود.
در پکیج‌های دومبدله، گرمای محیط توسط مبدل اصلی تأمین می‌گردد و گرمای آب گرم مصرفی توسط مبدل صفحه‌ای تأمین می‌شود. و اگر هرکدام از آنها سوراخ شود، به طور معمول با فوران آب در زیر دستگاه، همراه است.
در این پکیج‌ها اگر موقع استفاده از سیستم گرمایشی نشتی آب اتفاق بیافتد با توجه به اینکه مبدل اصلی تولید گرما در سیستم‌های گرمایشی را به عهده دارد، باید مراقب بود که این نشتی باعث افت فشار در پکیج دیواری نشود و چنانچه فشار دستگاه کم شد لازم است از تعمیرکار پکیج کمک گرفته و دستگاه را خاموش نگه داشت.
اگر علت سر ریز شدن آب پکیج از مدار مصرفی آب گرم بود، این نشتی تأثیری بر فشار پکیج نداشته و آن را کم یا زیاد نخواهد کرد و فقط زمانیکه از آب گرم استفاده می‌شود، شدت نشتی آب افزایش می‌یابد.
توصیه می‌کنیم برای تعمیر پکیج در زمانی که نشتی از مبدل دستگاه (تک مبدله) و یا یکی از مبدل‌های دستگاه (دو مبدله) است، حتما مبدل دستگاه را تعویض کنید.

 

پاره شدن لوله‌ها و یا اتصالات درون دستگاه


کاربرد و مسئولیت لوله‌ها، حرکت آب در آن‌ها است. لازم است جنس لوله‌ها در پکیج بسیار مرغوب باشند تا به راحتی دچار خرابی و یا نشت نشوند. با توجه به این نکته لوله‌های استفاده شده در پکیج معمولاً از جنس برنج می‌باشند و به راحتی دچار نشتی و یا خرابی نمی‌شوند چنانچه نشتی آب پکیج به دلیل ترک‌خوردگی در لوله‌های برنجی باشد، معمولاً این اختلال به دلیل خراب شدن اورینگ و یا واشر اتفاق می‌افتد. علت خرابی اورینگ هم معمولاً گرمای زیاد پکیج می‌باشد. رسوب گرفتن و یا ضربه‌خوردن به این لوله‌های برنجی هم می‌تواند از دلایل دیگری که موجب ترک در آن‌ها و نشتی آب پکیج می‌گردد نام برد.

 

تخریب شیر اطمینان


می‌توانیم از قطعات اصلی پکیج به شیر تخلیه یا شیر اطمینان نام ببریم که در زیر اتصالات پکیج قرار داشته و کنترل فشار داخلی پکیج را به عهده دارد. گاهی به دلایل مختلف این شیر اطمینان سوراخ شده و آب نشتی پیدا می‌کند. علت خراب شدن شیر اطمینان می‌تواند گوناگون باشد. مثل: فرسودگی، وارد شدن شوک گرمایی و یا ضربات غیرمنتظره.
اگر شیر تخلیه به هر دلیل سوراخ ‌شود و یا ترک خورد، از بزرگ‌ترین علائم آن می‌توانیم افت فشار دستگاه پکیج را نام ببریم. اما اگر شیر تخلیه پکیج خراب شد بهترین کار عوض کردن آن با مدل مشابه است.

 

اختلال و تخریب در پمپ پکیج


وظیفه‌ی پمپ سیرکولاتور گردش آب در مدار گرمایشی است. این پمپ‌ها در بیشتر موارد دارای کیفیت خوبی هستند و بسیار مقاومت دارند. اما همین پمپ‌های قوی هم بعد از چند سال، عموماً دچار سوختگی می‌شوند و یا ضعیف می‌گردند که با اصلاح در سیم‌کشی و یا تعویض پمپ، مشکل گرمایش تجهیزات گرمایشی حل خواهد شد. معمولا طول عمر پمپ سیرکولاتور در پکیج‌های دومبدله کمتر از تک مبدل‌ها می‌باشد. زمانی‌که این پمپ بنا به هر دلیلی خراب شود، نشتی آب از پکیج در اطراف پمپ دیده خواهد شد که باز هم با افت فشار پکیج همراه خواهد بود. در این مواقع لازم است اقدام به تعمیر برخی از قسمت‌های پمپ کنید اما در برخی از شرایط، سرویس‌‌کار پکیج تنها راه تعمیر پکیج را تعویض پمپ تشخیص می‌دهد.

 خرابی در شیر پرکن دستگاه


می‌توانیم بگوییم شیر پرکن به عنوان شیر آب پکیج می‌باشد. این قطعه در بین قسمت ورودی آب پکیج و لوله آب ساختمان قرار داشته و زمانی که آب پکیج کم می‌شود، آن را پر خواهد کرد.
زمانی که شیر پرکن پکیج خراب می‌شود، فشار داخلی پکیج بالا می‌رود. چون نشتی شیر پرکن باعث می‌شود آب بیشتری وارد مدار گرمایش شود و فشار داخلی پکیج بالا خواهد رفت.
باید بدانید اگر شیر پرکن ترک خورده ‌باشد و یا سوراخ شده ‌باشد، برای جلوگیری از نشتی آب پکیج فقط تعویض آن راهکار مناسب است، اما اگر از پشت شیر پرکن نشتی آب تشخیص داده شد، شاید که واشر آب‌بندی آن خراب شده‌باشد و با تعویض این واشر مشکل حل می‌گردد.

 

دلایل متفرقه‌ی دیگر سرریز شدن آب پکیج عبارتند از :


دلایلی مثل خرابی منبع انبساط پکیج و نشتی آب از محل سوزن دستگاه، تخریب و معیوب بودن شلنگ رابط منبع انبساط و مدار گرمایش و …