انواع لوله ها و اتصالات

انواع لوله ها و اتصالات

انواع لوله هایی که در لوله کشی فاضلاب برای استفاده قرار می گیرند ، مانند لوله های گالوانیزه ، لوله های چدنی و لوله های پی وی سی یا پلاستیکی هستند.لوله های گالوانیزه به دو دسته لوله های گالوانیزه فولادی و لوله های فولادی گالوانیزه تقسیم می گردند.

اتصالات لوله کشی


اتصالات در لوله کشی انواع گوناگونی دارند و استفاده از هرکدامشان در شرایط مختلف و گوناگون، متفاوت است. استفاده کردن از اتصالات ، باعث آسان شدن در تعمیر لوله ها به هنگام ایجاد مشکل ، می گردد. نمونه ای از پر کاربرد ترین نوع های اتصالات لوله کشی ساختمان مثل اتصالات مغزی ، درپوش لوله ، مهره ماسوره، سه راهی متصل کننده ، چهارراهی اتصال ، انواع بوشن ، اتصالات زانویی و فلنج و واشر می باشند.


اصل و اصول اولیه در لوله کشی ساختمان چیست؟


رعایت نمودن اصول اساسی در لوله کشی فاضلاب ساختمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. آن چیزی که به هنگتم ا نجام کار باید رعایت گردد، وصل کردن لوله ها به گونه ای است که از رسوب گذاری داخل آن جلوگیری شود، از دیگر نگته هایی که باید به آن وجه کنید ، آب بندی و هوا بندی صحیخ آن ها است. در صورتی که آب بندی و هوابندی آن ها به صورت صحیح شکل نگیرد ، باعث ایجاد بوی بد به داخل ساختمان می شود.انتخاب کردن مسیر صحیح و مناسب برای لوله کشی ساختمان در جهت جلوگیری از ترکیدن لوله ها از نکات حائز اهمیتی است که باید به آن توجه گردد.
در زمان نصب لوله ها باید توجه کنیم ، که لوله ها به طوری قرار گیرند ، که وزن بالایی را متحمل نشوند. جای دادن یک وسیله مناسب در زیر آن می تواند مقاومت و تحمل آن را تا حد زیادی بالا ببرد.

 

لوله پلیکا یا لوله PVC:


این لوله ها علاوه بر این که در برابر قلیایی ها و اسیدها مقاومت بالایی دارند، برای دما های بین ۱۰ الی ۶۰ درجه سانتی‌گراد مناسب هستند و مورد استفاده برای سیستم های آبرسانی و فاضلاب می‌باشند.

 

لوله پلی اتیلن یا لوله PE:


این نوع لوله‌ها در فشار کم و در بازه دمایی بین ۵۰ الی ۸۰ درجه سانتی‌گراد مورد استفاده برای فاضلاب ها، سیستم های آبرسانی و لوله های گاز می‌باشند. همچنین در برابر قلیایی ها، اسیدها و حلال‌های ضعیف دارای مقاومت بالایی می‌باشند. لازم به ذکر است که باید از لوله های رده سنگین برای گاز رسانی استفاده نمود.

 

لوله پروپیلن یا لوله‌های PP:


این لوله ها بیشتر در سیستم های آبرسانی و سیستم های صنعتی در بازه دمایی ۴۰ الی ۱۴۰ درجه سانتی‌گراد استفاده می‌شوند و در مقابل مخلوط های اسیدی، اسیدها و نمک های عالی مقاومت بالایی دارند.

لازم به ذکر است بدانید هر سه نوع لوله پلیکا PVC، پلی اتیلن PE، پروپیلن PP به روش کشش سرد تولید و به بازار عرضه می‌شوند. لوله های پروپیلن PP علاوه بر کاربرد و محاسنی که دارند، دارای معایبی نیز هستند که در زیر به آنها اشاره می‌نماییم.

  • بازه تحمل حرارت مداوم آنها حداکثر ۶۵ درجه سانتی‌گراد است و فشار متحمل به آنها ۲۰ بار می‌باشد.
  • این نوع لوله‌ها جهت استفاده در سیستم های گرمایشی به کار نمی‌روند زیرا مجاز به استفاده نمی‌باشند.
  • لوله های پروپیلن PP حتی در صورت تولید استاندارد نیز در برابر اشعه ماورای بنفش یا نور خورشید مقاومت چندانی ندارند و امکان تخریب آنها وجود دارد.
  • به دلیل زیاد بودن ضریب انبساط طولی این لوله ها مورد استفاده برای طول های زیاد، دچار محدودیت می‌باشند.
  • در لوله هایی که غیر استاندارد ساخته شده اند، امکان دارد نور به راحتی عبور کند که این امر موجب بروز مشکلاتی همچون رشد جلبک ها می‌شود که مشکلات بهداشتی را به دنبال خواهد داشت.
  • در اجزای سیستم های بسته حرارتی با نفوذ اکسیژن، ممکن است خوردگی لوله تشدید یابد.
  • این لوله ها انعطاف پذیری بالایی ندارند و ممکن است به مرور زمان در برابر فشار ترکیدگی این لوله ها حاصل شود و یا تغییر شکل دهند که این عوامل نیز از معایب این نوع لوله ها به شمار می‌رود.

 

در وضعیت بدون جریان، حداکثر فشار آب در پشت لوازم بهداشتی شبکه های لوله کشی آب مصرفی، نباید از ۴ بار یا ۴۰متر ستون آب بیشتر شود. همچنین حداکثر فشار مجاز برای اجزای لوله کشی توزیع آب سرد و گرم مصرفی در دمای کارکردی ۶۵ درجه سانتی‌گراد نباید از ۱۰ بار کمتر شود. شیرهایی که در لوله کشی توزیع آب سرد و گرم مصرفی استفاده می‌شوند نیز باید از نظر جنس، ضخامت جداره، اندازه، نوع دنده و دیگر مشخصات برای کاربرد با نوع لوله و فیتینگ تناسب داشته باشد.

 

قیمت لوله کشی ساختمان


بدون شک از جمله عوامل دارای اهمیت و موثر بر قیمت اجرای لوله کشی ساختمان متراژ فضایی است که قصد انجام دادن کار در آن را دارید.جنس لوله ای که به این قصد استفاده می کنید هم بر قیمت اجرای کار اثر گذار است.