نکاتی درباره لوله کشی ساختمان

نکاتی درباره لوله کشی ساختمان

مراقبت از لوله‌ها و سیستم لوله کشی در مقابل مصالح ساختمانی


به این موضوع توجه داشته باشید که موضوع هنگام اجرای لوله کشی ساختمان، سایر عملیات ساختمانی نیز انجام گردد و امکان دارد به لوله‌ها و تجهیزات لوله کشی صدمه و آسیب وارد شود رعایت کردن نکات زیر الزامی و ضروری می باشد:

  1. به مسیر لوله کشی و لوله‌ها توجه کنید و از وجود مصالح مختلف ساختمانی از جمله پوکه‌های نوک تیز پاک و تمیز گردد.
  2. هرگز نباید رول لوله مستقیماً روی کف ساختمان در حال ساخت جای نگیرد. برای جلوگیری از این کار با قرار دادن کارتن یا مقوا در زیر آن لوله از آسیب احتمالی محافظت شود.
  3. بعد از اجرا و پیاده کردن هر مسیر لوله کشی و لوله و تست و تأیید مهندس ناظر، مسیر لوله ذکر شده با استفاده کردن از ملات سبک بپوشانید تا از آسیب احتمالی حفظ شود و آسیبی و زیانی به آن وارد نگردد.


مواظبت از فوم لوله در مقابل نور خورشید


فوم لوله‌ها در مقابل خورشید مقاوم نیستند. به جریان لوله کشی دقت کنید که فوم XPE نباید برای مدت طولانی در معرض نور خورشید قرار داشته باشد لذا در موارد اجتناب ناپذیر باید از عایق مناسب در برابر نور خورشید برای محافظت کردن از فوم استفاده نمود تا به آنها آسیبی وارد نگردد.


ارتباط موجود بین سیستم لوله کشی و سیستم لوله کشی فلزی

به این نکته توجه کنید که جهت ارتباط بین مهره ماسوره با رزوه مقابل، لازم و ضروری است تک اورینگ ماسوره داخل پخ 45 درجه اتصال جای گیرد تا اصل و اصول فنی به درستی رعایت شود. به علت اینکه اتصالات فلزی بدون چنین شرایطی هستند لذا مجاز است به ارتباط مستقیم مهره ماسوره و رزوه اتصالات سیستم های فلزی نمیباشیم و باید به این موضوع توجه داشته باشید و حتماً باید از وسایلی مانند مغزی و تبدیلها بعنوان واسطه مهره ماسوره ورزوه سیستمهای فلزی استفاده کنیم . حتما باید این موضوع را جدی بگیرید.


عدم انتخاب کردن مسیر افقی روی دیوار در سیستم توکار

این موضوع اصول کلی در لوله کشی آب می باشد و باید به آن توجه نمود. به هیچ عنوان مجاز به انتخاب کردن مسیر افقی روی دیوار در سیستم لوله کشی تو کار نیستیم و نباید این کار را انجام بدهید. لذا لوله‌ها باید مسیرهای افقی را در کف طی کنند و دقیقاً از زیر موقعیت شیر آلات ساختمانی وارد اتصالات نصب شده در دیوار کردند.


استفاده نکردن از اورینگ های متفرقه


باید به این نکته توجه کنید که با توجه به اینکه طراحی کردن اورینگ اتصالات طوری است که توان عملکرد و کارایی بلند مدت را در سیستمهای گرمایشی داراست و در این مورد به خوبی کار انجام می دهد سپس در صورت گم شدن اورینگ اتصالات گوناگون، مجری مجاز به استفاده از اورینگهای مشابه یا متفرقه نیست و وظیفه دارد اورینگ را از نمایندگی شرکت تهیه کرده و روی اتصال نصب نماید. دلیل این کار به وجود آمدن مشکلات بعدی در سیستم لوله کشی است.


ارتباط بین لوله پلیمری و آبگرمکن


با توجه به استاندارد های لوله کشی ساختمان وصل کردن مستقیم لوله به خروجی آبگرمکن (دیواری و ایستاده) مجاز نیست و به هیچ عنوان نباید این کار را انجام دهید. بنابراین الزامی است 7/45 سانتیمتر (18 اینچ) لوله فلزی استاندارد به خروجی آبگرمکن وصل کرده و لوله را به انتهای لوله فلزی متصل نمایید تا مشکلی به وجود نیاید. توجه داشته باشید که در صورت استفاده از پکیج‌های جدید کندانسینگ دیگر احتیاجی به استفاده کردن از لوله فلزی نیست زیرا در طراحی اولیه این پکیج‌ها این مقدار از لوله در خود پکیج جای داده شده است و دیگر مشکلی متذکر لوله کش نیست.


مواظبت از لوله و سیستم لوله کشی در برابر نور خورشید


برطبق استاندارد های لوله کشی ساختمان، لوله‌های پلیمری به هنگام تولید، حمل و نقل، نگهداری و بهره برداری نباید در مقابل نور مستقیم خورشید جای گیرند تا به آنها آسیبی وارد نگردد. سپس در عملیات لوله کشی در فضاهای رو باز محافظت از لولههای با استفاده از یک پوشش عایق در مقابل نور خورشید ضروری می باشد. نوز خورشید موجب از بین رفتن لوله‌ها می‌شود.


مراقبت از لوله های دفن نشده در زمستان


در زمستان باید مراقب لوله‌های دفن شده باشید. از جمله وظایف مجری در هنگام اجرای سیستم لوله کشی در فصل سرما مراقبت کردن از لولههای پوشانده نشده در مصالح در مقابل یخ‌زدگی و ترکیدگی احتمالی می باشد تا به آنها آسیبی وارد نگردد. لذا مجری وظیفه دارد بعد از اجرای سیستم لوله کشی و انجام تست، آب کل سیستم را تخلیه کند و یا جهت انجام تست از آب نمک با غلظت تایین شده استفاده شود تا در صورتیکه آب در قسمتهایی از لوله باقی ماند امکان یخ‌زدگی آن کمتر گردد و مشکلی متوجه لوله کشی ساختمان نباشد. لازم متذکر شویم هنگام نصب کردن تجهیزات و شیرآلات آب نمک ذکر شده از سیستم خارج گردد.
با توجه به اینکه فشار آب داخل سیستم گرمایش و سرمایش از کف پایین می باشد و فشار بسیار کم می باشد، می‌توانید برای تست از هوا با فشار ۸ بار نیز استفاده کرد. قابل توجه است این تست فقط برای سیستم گرمایش و سرمایش از کف اجرا می‌شود و برای بقیه سیستمها انجام نمی‌شود.

 

انتخاب راه صحیح از سقف کاذب به سیستم بهداشتی


در صورت لوله کشی در سقف کاذب و اجرا کردن لوله کشی در سقف، هنگام ورود لوله از سقف کاذب به سیستمهای بهداشتی باید محل تقاطع یا وصل شدن دو دیوار به عنوان مسیر عمودی انتخاب گردد تا مشکلی به وجود نیاید. چرا که هیچ احتمالی برای نصب وسایل رفاهی یا تزیینی در کنج دیوار وجود ندارد و در صورت نصب وسایل ذکر شده در سایر موقعیتهای دیوار آسیبی به لوله های دفن شده در کنج دیوار وارد نمیگردد. و در این صورت هیچ صدمه ای و ایرادی به لوله‌ها وارد نخواهد آمد.


عدم اعمال وزن اضافی به سیستم لوله کشی و لوله های نصب شده


به این نکته به عنوان یک اصل کلی توجه کنید. به هیچ عنوان مجاز به اعمال وزن اضافی روی لولههای نصب شده سیستم لوله کشی نیستیم. زیرا اینکار موجب ایجاد شکستگی و ترک خوردگی در لوله‌ها می‌گردد. فلذا جای گرفتن وزن شیر آلات بهداشتی، وزن شیرهای اصلی و فرعی واحدها، وزن کلکتورها و... روی لولهها به هیچ عنوان مجاز نمیباشد و در این موارد باید از صفحات نصب مخصوص جهت تحمل وزن سایر تجهیزات استفاده نمود تا مشکل و آسیبی برای لوله‌ها پیش نیاید.