آموزش کامل بهترین شیوه‌های برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب (پارت2)

 شیوه‌های باز کردن گرفتگی لوله ظرفشویی

 

معمولا روغن موجب ایجاد گرفتگی در لوله سینک ظرفشویی آشپزخانه می‌شود، به دلیل اینکه ذرات مواد غذایی و مواد زائد را به خود جلب کرده و باعث ایجاد انسداد می‌شود. در ادامه چند روش سریع باز کردن گرفتگی لوله ظرفشویی را مطرح می‌نماییم که می‌توانید قبل از تماس با لوله‌کش برای برطرف نمودن مشکلات سینکِ گرفته، آنها را امتحان نمایید:

 

باز کردن گرفتگی لوله ظرفشویی به وسیله آب جوش

 

در صورت گرفتگی لوله سینک ظرفشویی و جمع شدن آب، در مرحله اول تا حدی که امکان دارد آب جمع شده در سینک را به وسیله‌ی یک فنجان یا کاسه خالی نمایید.

در مرحله بعدی یک کتری آب جوش را به طور مستقیم داخل چاه بریزید. امکان دارد نیاز باشد این روش را چندین بار تکرار نمایید تا اثر بکند، اما این یک روش آسان و ارزان می‌باشد.

اگر این روش جوابگو نبود و تاثیر چندانی نداشت مجددا آب جمع شده را بیرون بیاورید و این دفعه قبل از آب جوش، مقداری نمک درون چاه ریخته و کمی‌ صبر کنید و مجددا داخل چاه آب داغ بریزید.

 

باز کردن گرفتگی لوله ظرفشویی به وسیله جوش شیرین و سرکه

 

در صورتی که با استفاده از روش قبل نتوانستید گرفتگی لوله را رفع نمایید از روش بعدی، یعنی ترکیب سرکه و جوش شیرین استفاده نمایید.

واکنش ناشی از ترکیب جوش شیرین و سرکه معمولا می‌تواند در برطرف نمودن گرفتگی لوله فاضلاب تاثیرگذار باشد.

 • یک فنجان جوش شیرین را به طور مستقیم داخل چاه بریزید و پس از آن روی آن به همان انداره سرکه سفید ریخته و روی چاه را بپوشانید تا کف حاصل از جوشش این مخلوط، از چاه بیرون نزند.
 • کمی صبر کنید مخلوط به مدت ۱ ساعت داخل چاه بماند.
 • پس از آن یک کتری آب داغ را به آهستگی داخل چاه بریزید.

 

باز کردن گرفتگی لوله ظرفشویی به وسیله تمیز نمودن لوله زانویی

 

بعضی مواقع گرفتگی اصلی امکان دارد در لوله زانویی زیر سینک ظرفشویی باشد. این لوله خمیده و شبیه به زانوی انسان می‌باشد. این خمیدگی گاهی موجب گیر کردن اجسام و اضافات غذاها داخل لوله می‌شود.

 • برای برطرف نمودن گرفتگی لوله فاضلاب ظرفشویی این لوله را با چرخاندن واشر سر آن به وسیله آچار، از قسمت آبگیر جدا نمایید. به خاطر داشته باشید قبل از جدا نمودن لوله، یک سطل خالی زیر آن بگذارید تا آب یا هر چیز اضافه دیگری که داخل لوله جمع شده است، به درون سطل بریزد.
 • سپس درون لوله را به وسیله یک مسواک قدیمی، به خوبی تمیز نمایید.
 • اکنون لوله را مجددا در جای خود نصب نمایید.
 • اگر گرفتگی از انحنای این لوله عبور کرده باشد، می‌توانید بعد از باز نمودن آن، به وسیله یک فنر، گرفتگی را باز نمایید. 

 

باز کردن گرفتگی لوله ظرفشویی به وسیله پودر مخصوص

 

بعضی افراد ترجیح می‌دهند که از تمیزکننده‌های پایه پودری به جای تمیزکننده‌های مایع استفاده نمایند، به دلیل اینکه فرسایش کمتری در لوله‌ها ایجاد می‌شود. اکثر این پودرها حاوی ماده شیمیایی سدیم هیدروکسید می‌باشند که به سرعت در برطرف نمودن گرفتگی‌ها اثر می‌گذارند و به همین علت نیازی به ماندن محصول در لوله‌ها برای طولانی مدت نیست.

 • لازم است قبل از استفاده از این پودرها، شیر آب گرم را حدود ۱ الی ۲ دقیقه باز کنید تا گرفتگی‌ها را نرم نمایید.
 • پس از آن به طور تقریبی از ۲ فنجان پودر (متناسب با اندازه گرفتگی) استفاده نمایید.
 • صبر کنید پودر در حدود ۲ دقیقه قبل از آبکشی با آب داغ، درون چاه بماند.

 

روش برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب دستشویی

 

برای برطرف نمودن گرفتگی لوله فاضلاب دستشویی می‌توانید از یکی از راهکارهای زیر استفاده نمایید. البته اگر گرفتگی بسیار حاد باشد، ممکن است تخلیه چاه لازم باشد که در این حالت مناسب تر است که با شرکت‌های متخصص تخلیه چاه تماس حاصل نمایید. به دلیل اینکه مواد شیمیایی ممکن است موجب خوردگی لوله‌ها شوند، تا حدی که ممکن است از این روش استفاده نکنید و سعی نمایید روش‌های دیگر مثل روش سرکه و جوش شیرین را جایگزین آن کنید، و یا در مرحله اول از ایجاد گرفتگی لوله فاضلاب پیشگیری نمایید.

 

باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب دستشویی به وسیله مواد شیمیایی

 

برای برطرف نمودن گرفتگی لوله فاضلاب دستشویی اغلب بهترین و سریع‌ترین روش، استفاده از مواد شیمیایی چاه باز کن مخصوص یا جوهرنمک می‌‍باشد. البته مواد شیمیایی به خصوص برای لوله‌های قدیمی، موجب آسیب، فرسایش و خوردگی لوله‌ها می‌شوند.

بعد از استفاده از ماسک و دستکش که برای جلوگیری از تماس مواد شیمیایی با دست و یا استنشاق گازهای آلاینده الزامی است و بر اساس دستورالعمل بسته بندی محلول تهیه عنوان شده است، ماده را با آب مخلوط کرده و درون چاه بریزید. بعد از ماندن ماده درون چاه، آن را با آب داغ بشویید.

 

برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب دستشویی به وسیله جوش شیرین

 

اگر نمی‌خواهید از مواد شیمیایی استفاده نمایید، می‌توانید به وسیله مواد و وسایلی که در خانه موجود دارید، یک محلول لوله بازکن بسازید. استفاده از جوش شیرین، سرکه و آب یک روش تاثیرگذار و سازگار با محیط زیست برای برطرف کردن گرفتگی لوله‌های فاضلاب می‌باشد. جوش شیرین و آب گرم هر گونه عاملی که باعث انسداد لوله شده را سست کرده و واکنش شیمیایی آن‌ها با سرکه موجب شده عامل گرفتگی به سمت پایین حرکت نماید.

 • برای برطرف نمودن گرفتگی لوله فاضلاب دستشویی توسط این روش، در مرحله اول یک کتری یا یک پارچ آب جوش را درون چاه بریزید. پس از آن نصف فنجان جوش شیرین درون چاه بریزید و صبر کنید ۵ دقیقه بماند.
 • بعد از ۵ دقیقه، ۱ فنجان سرکه و ۱ لیوان آب داغ را درون چاه بریزید و مجددا  به مدت ۱۰ دقیقه صبر کنید بماند.
 • در مرحله پایانی یک کتری دیگر آب جوش را درون چاه ریخته تا هر عاملی را که توسط جوش شیرین و سرکه سست شده را به پایین هدایت کند.

 

برطرف نمودن گرفتگی لوله فاضلاب حمام

 

گرفتگی لوله فاضلاب حمام معمولا به دلیل رسوب صابون و جمع شدن مو ایجاد می‌شود. می‌توانید از روش‌های زیر برای باز نمودن گرفتگی لوله فاضلاب استفاده نمایید.

 

برطرف نمودن گرفتگی لوله فاضلاب حمام به وسیله چاه‌بازکن

 

علت گرفتگی، محل آن و طراحی چاه حمام به میزان موثری می‌توانند استفاده از چاه‌بازکن را مشخص نمایند. به عنوان مثال اگر گرفتگی عمیق و از جنس مو باشد، امکان دارد لازم به مکش بسیار زیادی برای برطرف نمودن گرفتگی باشد و چاه بازکن عادی تاثیر گذار نباشد. ولی در سایر مواقع استفاده از چاه‌بازکن یک راه عالی برای برطرف نمودن گرفتگی لوله‌های مسدود شده ‌می‌باشد. چاه‌ بازکن متشکل از یک دسته بلند و صاف و یک فنجان لاستیکی انعطاف‌پذیر در قسمت انتهایی آن است. قسمت لاستیکی به عنوان یک فنجان مکش عمل کرده تا هر گونه انسداد را نابود کند و هوا و آب را با فشار درون لوله‌ها جریان دهد.

 •  قبل از انجام هرکاری باید هر زهکشی در مجاورت چاه گرفته را ببندید تا فشار بیشتری ایجاد بشود.
 • فنجان چاه باز کن را روی سوراخ چاه قرار داده و دسته چاه بازکن را به صورت مداوم به بالا و پایین هدایت کنید.
 • اگر لوله‌ها هنوز به آرامی‌ آب را تخلیه می‌نمایند، این روش را چند بار تکرار نمایید.
 • بعد از برطرف نمودن گرفتگی، درون چاه آب ریخته تا بقیه پسمانده‌هایی که موجب انسداد شده را بشوید.

 

برطرف نمودن گرفتگی لوله فاضلاب حمام به وسیله فنر

 

فنر چاه قطعه‌ای از جنس فولاد بلند و انعطاف‌پذیر می‌باشد که به دسته‌ای اتصال یافته و برای باز نمودن گرفتگی لوله فاضلاب از آن استفاده می‌کنند. فنر چاه را می‌توان از بسیاری از فروشگاه‌های ابزار تهیه نمود.

 •  به محض وارد نمودن فنر داخل چاه؛ آن را بچرخانید تا بتواند به آسانی از لوله رد شود. سپس به آرامی‌ فنر را بیرون بکشید. این کار زباله‌ها و رسوب‌هایی را که موجب گرفتگی شدند را فرو می‌پاشد.
 • امکان دارد مجبور بشوید این کار را چندین بار تکرار نمایید تا گرفتگی لوله‌ها رفع شوند.
 • محتویاتی که به سر فنر چسبیده‌اند را از فنر جدا و تمییز نمایید.
 • بعد از آن که اطمینان یافتید زباله‌های داخل لوله تا حد بسیاری تمیز شدند، مقداری آب جوش درون لوله ریخته تا باقی اضافات عامل گرفتگی شسته شوند.

 

برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب لباسشویی

 

بعضی مواقع به مرور زمان، پرزها، نخ‎‌ها، دکمه‌های کوچک و سایر اشیائی که در سیکل شستشوی ماشین لباسشویی از لباس‌ها پراکنده می‌شوند، داخل لوله فاضلاب لباسشویی که وظیفه اصلی آن تخلیه آب ماشین لباسشویی است، گیر کرده و موجب گرفتگی لوله فاضلاب ماشین لباسشویی می‌شوند.

بهترین روش برای برطرف نمودن گرفتگی لوله فاضلاب لباسشویی استفاده کردن از فنر لوله‌ بازکن می‌باشد. البته اگر این گرفتگی حاد باشد، لازم است با یک شرکت لوله ‌بازکنی تماس حاصل نمایید.

برای مطمعن شدن از نوع گرفتگی، اتصال نگهدارنده متصل به سیلندر فلزی در عقب لوله پلاستیکی ماشین را به وسیله انبر دست جدا نموده و لوله تخلیه ماشین را از آن جدا کنید (این اتصالات معمولا در پایین ماشین و سمت راست آن قرار گرفته‌‌اند).

پس از آن داخل لوله را به وسیله چراغ قوه نگاه کنید تا قسمت گرفتگی را بیابید. در صورتی که گرفتگی حاد نیست، آن را با دست یا به وسیله فنر بیرون بکشید. در غیر این صورت حتما با یک متخصص لوله بازکنی تماس حاصل نمایید.

 

برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب حیاط

 

آلودگی‌ها، شن، ماسه، لجن، برگ‌های خشک و سایر زباله‌های حیاط امکان دارد به مرور زمان موجب گرفتگی لوله فاضلاب حیاط بشوند. از آنجایی که این گرفتگی مانند گرفتگی لوله فاضلاب قسمت های داخلی خانه، حاصل تجمع چربی و صابون نیستند، اصولا روش‌هایی که در بالا به آنها اشاره کردیم، مانند استفاده از جوش شیرین و سرکه و فنر، باعث برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب حیاط نخواهند شد.

 بهتر است برای برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب حیاط از دستگاه فنر برقی استفاده نمایید. دستگاه فنر برقی همچون فنر دستی عمل می‌کند، اما تفاوت آنها این است که فنر دستی توسط یک شخص داخل چاه چرخانده می‌شود در حالی که فنر دستگاه فنر برقی به وسیله یک موتور الکتریکی و با قدرت بیشتری کار می‌کند و برای برطرف کردن گرفتگی‌های سخت‌تر مناسب می‌باشد، به همین دلیل برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب حیاط روش مناسبی می‌باشد. همچنین برای انجام این کار می‌توانید با شرکت‌های متخصص لوله‌بازکنی نیز تماس حاصل نمایید.