دلیل تغییر رنگ آب و بو گرفتن آب چه می باشد؟

حتما این مشکل بارها برای شما نیز پیش آمده، شیر آب را باز کرده اید و با رنگی عجیب و متفاوت از آب روبرو شده اید که گاهی امکان دارد بو نیز داشته باشد. معمولا این سوال پیش می‌آید که دلیل تغییر رنگ آب چیست؟ و آیا راه حلی برای حل این مشکل وجود دارد؟ ما در این مطلب در تلاش می باشیم تا نکاتی را درباره تغییر رنگ آب به شما بگوییم تا شاید بتواند به شما راهنمایی کند مشکل از کجامی باشد و آیا می‌توان آن را برطرف کرد یا نه.

معنای هر رنگ هنگام تغییر رنگ آب چه می باشد؟


پیش از هر چیزی باید بدانیم با چه رنگ آبی رو به رو هستیم. رنگ آب به ما خواهد گفت مشکل از چیست.

 

اگر رنگ آب زرد، قرمز یا نارنجی باشد


این نوع تغییر رنگ آب به معنای وجود زنگ زدگی در آب می باشد. هرچه رنگ آن تیره‌تر باشد یعنی زنگ زدگی بیشتر می باشد. این زنگ زدگی امکان دارد از منبع اصلی آب شهری بوده یا مشکل از لوله کشی خانه شما باشد. معمولا اگر این تغییر رنگ آب فقط هنگام استفاده از آب سرد و در تمامی ورودی‌های آب منزل شما اتفاق می افتد، احتمال اینکه مشکل از آب شهری باشد بیشتر می باشد. این مشکل ماندگار نخواهد بود و برطرف می شود. هرچند اگر با ادامه دار شدن آن رو به رو شدید بهتر می باشد با سازمان آب تماس بگیرید.

نکته: تغییر رنگ آب می‌تواند باعث به لکه شدن لباس‌هایتان گردد بنابراین بهتر می باشد در هنگامی که هنوز مشکل رفع نشده لباس‌هایتان را نشویید.

اگر هر روز صبح متوجه تغییر رنگ آب به نارنجی، زرد یا قرمز شدید و آب پس از چند دقیقه به حالت اولیه خود بازگشت، احتمال اینکه مشکل از لوله کشی خانه شما باشد بیشتر می باشد. دقت داشته باشید که آیا این تغییر رنگ آب در تمامی شیرآلات اتفاق افتاده است یا فقط مرتبط به یک شیر می باشد. بنابراین اگر مشکل فقط در یک شیرآب باشد با عوض کردن آن مشکلتان رفع خواهد شد یا لوله زنگ زده مرتبط به آن شیر آب را بایدعوض کنید.

 

اگر رنگ آب سبز-آبی باشد


سبز-آبی بودن رنگ آب به معنای وجود مس در لوله‌ها می باشد. این نوع تغییر رنگ آب برای سلامتی کلیه و کبد مضر میباشد. وجود مقدار زیاد مس در آب می‌تواند منجر به مشکلات گوارشی گردد. بنابراین به هیچ وجه این آب را ننوشید و حتما مشکل را برطرف نموده یا از دستگاه تصفیه آب یا فیلترهای مخصوص شیرآب استفاده نمایید.

 

اگر رنگ آب سیاه باشد


این رنگ آب به معنای وجود کپک و قارچ در لوله‌های خانه می باشد. حتما با یک لوله کش تماس گرفته تا هرچه سریع‌تر مشکل را پیدا کرده ورفع کند.

 

اگر رنگ آب سبز باشد


رنگ سبز خالص به معنای رشد جلبک در مسیر آب می باشد. بنابراین اگر منبع آب دارید باید تمیز شود یا مسیر آب به داخل لوله‌ها بررسی گردد تا مشکل رفع شود.

 

اگر رنگ آب صورتی باشد


این رنگ آب بی خطر می باشد، اگرچه خبر از رشد یک موجود ریز بی خطر در مسیر آب می‌دهد اما نگرانی بابت نوشیدن این نوع آب نداشته باشید. هرچند در نهایت هیچکس ترجیح نمی‌دهد آبی که رنگ آن تغییر کرده را بنوشد.

 

برای برطرف کردن مشکل تغییر رنگ آب چه باید کرد؟

ابتدا با توجه به نکات گفته شده مشکل تغییر رنگ آب را یافته. اگر بدانید دقیقا مشکل از چیست خیلی راحت‌تر می‌توانید نسبت به برطرف کردن آن اقدام نمایید. معمولا بهتر می باشد با یک لوله کش تماس گرفته تا لوله‌های ساختمان را بررسی کرده و مشکل را حل کنید. همچنین اگر متوجه شدید مشکل پایدار می باشدو از داخل ساختمان نیست باید با سازمان آب تماس گرفته. اگرچه نوشیدن آبی که املاح معدنی دارد مضر نیست اما در هر حال برای اطمینان از سالم بودن آب از دستگاه تصفیه کننده آب در خانه استفاده نماییدیا تا حد امکان مصرف آب معدنی را جایگزین نوشیدن آب از شیر آب کنید.
اگر با تغییر رنگ آب به یکی از رنگ‌های معمول مثل زرد، نارنجی یا قهوه‌ای رو به رو شدید، به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه آب سرد را باز نگه دارید تا ببینید رنگ آب تغییر می‌دهدیا خیر. اگر تغییر کرد مشکل از لوله کشی داخلی خانه است و اگر تغییر نکرد مشکل در سطح شهری خواهد بود. اگر تغییر رنگ فقط هنگام باز کردن آب گرم اتفاق بیوفتد مشکل امکان دارد از آبگرمکن باشد.

تغییر رنگ آب مساله‌ای می باشد که برای هر خانه‌ایی امکان دارد اتفاق بیوفتد. معمولا دانستن دلیل آن می‌تواند به حل مشکل کمک کند اما این مشکل اغلب به واسطه خود افراد خانواده قابل حل نمی باشد چرا که اگر لوله کشی خانه نیاز به تعمیر یا عوض کردن داشته باشد باید حتما از یک لوله کش حرفه‌ای کمک بگیرید. بنابراین حتی اگر دلیل اصلی تغییر رنگ آب را نیز متوجه شدید بهتر می باشد خودتان نسبت به برطرف کردن و انجام تعمیرات اقدام نکنید.