آنچه در مورد شوفاژ باید بدانیم

شوفاژ معمولا به سه وسیله‎ی رادیاتور , پکیج و موتورخانه اطلاق میشود که به منظور گرم کردن فضای محیطهای مسکونی , اداری و تجاری در ساختمان ها کاربرد دارد .مولد گرمایشی,لوله کشی گرمایشی و تبادل کننده گرمایش ازمهمترین ترین قسمتهای سیستم گرمایش شوفاژ هستند.

سیستم شوفاژ براساس تولید آبگرم توسط یک مولد گرمایشی مانند موتورخانه و پکیجهای دیواری یا مخزنی و انتقال گرمای این سیستم توسط آب گرم به رادیاتورها , فن کوئلها و سایر سیستمهای پخش کننده و تبادل کننده گرمایی به محیط برای تبادل گرمای نهفته در آب با هوای محیط صورت میگیرد .
علت انتقال گرمای شوفاژ گردش آب میباشد و چنانچه این سیکل دچار اختلال شود , تبادل گرمایشی صورت نخواهد گرفت .چند علت اصلی وجود دارد که میتواند بر عملکرد سیستم شوفاژ موثر باشد و موجب اختلال در گرمایش شود را برای شما آورده ایم.

  • خرابی در مولد گرمایشی یعنی پکیج یا موتورخانه
  • بوجود آمدن مشکلاتی در سیستم انتقال و گردش آب
  • نقص در پخش کنندهای گرمایشی مثل رادیاتور

 

چنانچه مولدهای گرمایشی درست عمل نکنند و آب موجود درسیکل را داغ نکنند , چرخش آب بی معنی بوده و اصلا گرمایشی وجودنخواهد داشت که انتقال داده شود . بنابراین برای اطمینان پیدا کردن اول باید به سراغ پکیج یا موتورخانه برویم. برای تعمیر موتورخانه وپیدا کردن عیوب آن در مقاله ای جداگانه توضیحات لازم داده شده است و در اینجا درمورد تعمیر شوفاژ دیواری مطالبی برای آگاهی شما اورده شده .

 

فواید شوفاژ دیواری


امروزه با توجه به استفاده فراوان آپارتمان ها از شوفاژ دیواری، در اینجا تصمیم گرفتیم تابرای شما تعمیر شوفاژ دیواری را تشریح کنیم. در واقع شوفاژ دیواری با توجه به همه‎ی مزیت هایی که دارد، دراغلب از اوقات با بوجود آمدن برخی از مشکلات و عیوب در آن آرامش را برای ساکنین منازل مسکونی از بین خواهد برد. بنابراین لازم است تا خیلی سریع در راستای برطرف کردن عیب وتعمیر شوفاژ دیواری اقدامات لازم رابه عمل اورد تا به این منظور بتوانیم بیشترین استفاده را از این وسیله کارآمد را ببرید. قبل از اینکه به بحث تعمیر شوفاژ دیواری بپردازیم باید به این نکته اشاره کنیم که شوفاژ دیواری وسیله ای است بدون صدا و قادر به تأمین آب گرم مصرفی منزل مسکونی به صورت دائمی و همشیگی است که برای سرویس بهداشتی و حمام و شیرآلات آشپزخانه مورد استفاده دارد. بنابراین از کار افتادن و خرابی در این دستگاه باعث عدم تأمین و دسترسی به آب گرم می شود که نه می توان در آشپزخانه برای شستن ظروف از آب گرم استفاده ببریم و نه در سرویس بهداشتی و حمام می توان آب گرم را در اختیار داشته باشید. در نتیجه تعمیر شوفاژ دیواری از اهمیت بالایی برخوردار است که میباید هر چه زودتر با یک متخصص و حتی نمایندگی مجاز تماس حاصل نموده و درخواست فراهم نمودن شرایط مطلوب برای کارائی بهتر شوفازدیواری خود را داشته باشید تا به شما راهنمایی لازم داده شود یا به صورت حضوری برای تعمیر ان اقدام نمایند تا به منبع آب گرم مصرفی دائمی در منازل خود دسترسی یافته و زندگیتان به روال عادی خودش بازگردد.

 

علل خرابی شوفاژ دیواری


قبل از هر چیزی لازم دیدیم تا نکات ایمنی برای پیشگیری از خرابی و آسیب به شوفاژ دیواری را همواره پیش از استفاده از هر وسیله ای موارد استفاده ای درست و بجا از آن را قبل از استفاده بیان کنیم تا در موقع استفاده از آن وسیله مشکلی خاصی پیش روی شما واقع نگردد. در مورد شوفاژ دیواری هم به همین منوال است. بهتر است بگوییم که برای جلوگیری از تعمیر شوفاژ دیواری و خرابی منجر به تعمیر آن باید درجه بار این دستگاه را همیشه روی 1.5 یعنی عددی بین یک و دو قرار بدهید تا بهتر شوفاژ دیواری شما بتواند شروع به کار کند. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که منظور از درجه بار در اینجا آب موجود در مدار می باشد که بوسیله پمپ آب در مسیر به گردش می آید و فرآیند مسیر سیرکولاتور صورت می گیرد. اهمیت این مورد به این خاطر است که اگر درجه بار شوفاژ دیواری شما به صفر برسد و یا نزدیک به این عدد شود، آبی در دستگاه تولید نمی شود. و اگر دستگاه شروع به کار کند، با آسیب جدی روبرو خواهد شد.
به همین علت است که میزان آب موجود در دستگاه بسیار با اهمیت است. در صورتی که آب کافی در دستگاه نباشد، باعث اختلال درعملکرد دستگاه میشود. بنابراین همواره باید درجه بار دستگاه را چک نمود تا بین عدد یک و دو قرار گیرد. چرا که در غیر این صورت نیازمند به تعمیر شوفاژ دیواری خواهیم بود.

 

مشخصه های خرابی و راههای تعمیر شوفاژ دیواری


مهمترین دلائل خرابی شوفاژ دیواری عبارتند از : زردی شعله، کم یا زیاد بودن فشار، ایجاد سرو صدا، روشن نشدن شعله، رسوب گیری دستگاه، زنگ زدگی و پوسیدگی لوله های آن و… که برای برطرف نمودن هر کدام از این موردها به تعمیر شوفاژ دیواری توسط یک فرد متخصص و کاربلد احتیاج است که تمام علتهای گوناگون را بررسی کند تا در نهایت با تعمیر شوفاژ دیواری، آن را کاملا سالم تحویل شما دهد.