ارتفاع بتن ریزی در گرمایش از کف چه مقداری باید باشد؟

ارتفاع بتن ریزی در گرمایش از کف چه مقداری باید باشد؟

سیستم گرمایش از کف یکی از روش‌های متعدد و متداول برای گرم کردن خانه و مکان های گوناگون به حساب می آید. بتن ریزی گرمایش از کف یکی از مراحلی می باشد که باید برای به کارگیری این سیستم گرمایشی در نظر گرفته شود. در این مقاله قصد داریم تا با بتن ریزی گرمایش از کف و نقش درز انبساط در گرمایش از کف آشنا بشویم.

 

نحوه بتن ریزی گرمایش از کف را بدانید

 

برای اجرا و نوسازی سیستم گرمایش از کف باید قبل از هر چیزی در کف ساختمان بتن بریزید و همه درب‌ها و پنجره‌ها هر کدام بر سر جای خود نصب بشوند و هوا به داخل ساختمان نفوذ نکند تا سیمان نیز منقبض نگردد. قبل از شروع کار همه لوله‌کشی‌ها باید به دقت بررسی بشوند و در وضعیت درستی جای بگیرند برای تهیه بتن بهتر می باشد حتما از سیمانی باکیفیت در کنار شن و روشن‌کننده و آب استفاده بکنید.

استحکام و مقاومت و  کیفیت بتن روی نتیجه کار شما تأثیر زیادی دارند و باید طبق استانداردهای درستی اجرا گردند. توجه بکنید که بهترین نوع سیمان برای استفاده به این منظور سیمان با معیار ۳۰۰ می باشد.

استفاده از مواد روشن‌کننده برای تهیه ملات گرمایش از کف باعث می شود تا مقاومت  و استحکام بتن بیشتر می گردد و پوشش بهتری را دارند . این موضوع را نیز در نظر بگیرید که بعد از انجام مراحل بتن ریزی گرمایش از کف تا ۲۱ روز بعد قابلیت امکان استفاده از سیستم گرمایشی امکان پذیر می شود، زیرا در مدت زمان زودتر سطح بتن احتمالاً هنوز کمی مرطوب می باشد.

اگر به ملات گرمایش از کف کمی کلسیم سولفات اضافه گردد، دیگر نیاز نمی باشد که ۲۱ روز برای خشک شدن آن صبر کنید و طی ۷ روز به طور کامل خشک گردد و امکان بهره‌برداری وجود دارد.

 

درز انبساط در گرمایش از کف دارای اهمیت است.

 

به منظور جبران تغییرات ابعاد بتن بر اثر تغییرات و بالا و پایین شدن دما درز انبساط در گرمایش از کف مورد استفاده قرار بگیرد. این موضوع بیشتر برای بتن ریزی‌هایی که مساحت آن‌ها بیشتر از ۴۰ متر مربع و طول آن بیش از ۸ متر باشد کاربردی است. برای انجام این کار باید از بالاترین لایه موجود در کف تا سطح عایق کاری درز انبساط در گرمایش از کف انجام شود. به عبارت دیگر ساده‌ترین راه برای اجرای درز انبساط این می باشد که بین هر دو لوپ گرمایشی یک عایق کار گذاشته می شود و عرض دو تا سه سانتی‌متر عایق با ضخامت ۳ سانتی‌متر شکافی در سطح بتن کف ایجاد میکنید که این شکاف در حقیقت همان درز انبساط امی باشد.

انجام ندادن درست و اصولی درز انبساط در گرمایش از کف موجب می‌گردد تا بعد از مدتی کار با سیستم گرمایشی سرامیک‌ها کنده بشوند و یا ترک بخورند. این موضوع نشان‌دهنده عدم استفاده درست از درز انبساط می باشدو یا حتی امکان دارد سیمانی که برای بتن ریزی استفاده شده بشود ، ناخالص بوده و میزانی آهک در آن به کار رفته است.

 

بتن ریزی گرمایش از کف ارتفاع آن باید به چه صورت باشد.

 

برای تعیین ارتفاع بتن ریزی گرمایش از کف باید بدانید که ۳ تا ۵ سانتی‌متر روی تاج لوله‌ها کفایت می‌کند و در برخی موارد نیز گفته می‌شود بهترین ارتفاع بتن ریزی بهترمی باشد که از حدود ۳۰ میلی‌متر تا ۴۵ میلی‌متر باشد که این موضوع با توجه به شرایط ساختمان تعیین می‌گردد. حتی اگر مقداری از این میزان بیشتر هم بشود، خللی در کارکرد و عملکردسیستم گرمایشی شما ایجاد نمی‌کند و تنها مورد آن این است که زمان بیشتری برای گرم کردن کف نیاز می باشد و از طرفی نیز بعد از خاموش شدن سیستم دیرتر سرد می‌شود.

برای نوسازی نیز همیشه باید سعی کنید تا بتن باکیفیتی  را مورد استفاده قرار دهید و ضخامت آن را با توجه نوع و شرایط ساختمان تعیین کنید. برای تهیه بتن باید برای هر ۱۰۰ کیلو گرم سیمانی که مصرف می‌کنید، ۱ کیلو روان‌ کننده  را مورد استفاده قرار دهید و بعد از اینکه به خوبی مواد را مخلوط کردید، از آن استفاده نمایید.

 

به منظور استفاده از سیستم گرمایش از کف باید پیش زمینه‌های استفاده از آن را ایجادکنید و با استفاده از مواد مرغوب و طبق استانداردهای مشخص عملیات بتن ریزی و درز انبساط را به کار ببندید.